Live

EURO 2024. Turcia a învins Georgia în meciul de debut de la turneul final. Gol cu poarta goală în ultima fază a meciului

Selecţionata Turciei a învins echipa Georgiei, scor 3-1 (1-1), marţi seara, pe BVB Stadion din Dortmund, în primul meci din Grupa F a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

La Dortmund, turcii au avut prima mare ocazie a meciului, prin bara lui Kaan Ayhan din minutul 10, iar în minutul 25 Mert Muldur a deschis scorul cu un şut superb din voleu. După numai două minute Kenan Yildiz a înscris şi el, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid cât un vârf de gheată al atacantului turc.

Scorul a rămas 1-0, lucru care le-a dat aripi georgienilor şi egalarea a picat în minutul 32, când Kochorashvili a pasat în careu şi Mikautadze, elevul lui Boloni la Metz, a înscris la colţul scurt. Acelaşi Mikautadze a trimis foarte aproape de bara din dreapta a lui Mamardashvili, iar la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1.

Portarul georgian a intervenit la lovitura liberă a lui Hakan Calhanoglu din minutul 57, dar nu a mai avut ce face în minutul 66, la execuţia extraordinară a lui Arda Guler, şut de la 26 de metri.

Reacţia georgienilor a venit repede, Kochorashvili şutând în bară în minutul 70. Elevii lui Montella au trecut pe lângă gol în minutul 87, când Mamardashvili a intervenit excelent la lovitura de cap a lui Yusuf Yazici.

Georgienii au ratat de două ori ocazia egalării în prelungiri: prima oară Kochorashvili şi Mikautadze s-au încurcat reciproc şi mingea a trecut pe lângă poartă, iar a doua oară balonul a lovit bara în minutul 90+6, fiind apoi scos în corner.

Şi cum elevii lui Sagnol atacau şi cu portarul, Kerem Akturkoglu a scăpat pe contraatac şi a înscris în poarta goală, Turcia impunându-se cu 3-1 în faţa debutantei Georgia.

TURCIA: Gunok – Muldur (Zeki Celik 85), Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan (Demiral 79), Kokcu, Hakan Calhanoglu (Salih Ozcan 90+2) – Arda Guler (Yusuf Yazici 79), Bariş Yilmaz, Kenan Yildiz (Akturkoglu 85).
Selecționer: Vincenzo Montella.

GEORGIA: Mamardashvili – Kakabadze, Kverkvelia (Zivzivadze 85), Kashia, Dvali, Tsitaishvili (Lochoshvili 74) - Kochorashvili, Mekvabishvili (Altunashvili 89), Chakvetadze (Davitashvili 74) - Mikautadze, Kvaratskhelia.
Selecționer: Willy Sagnol

Cartonaşe galbene: Bardakci 35, Hakan Calhanoglu 89 / Kverkvelia 55

Arbitri: Facundo Tello – Gabriel Chade, Ezequiel Brailovsky (toţi din Argentina) – Donatas Rumsas (Lituania)

Digi Sport

Cristi Chivu s-a mutat în România după 15 ani în străinătate și a avut parte de o mare surpriză: ”Nu e a lui”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Cipru și Turcia, luate în calcul pentru evacuarea a zeci de mii de cetățeni occidentali din Liban

Erdogan nu mai vrea restricții la achizițiile de armament și cere eliminarea sancțiunilor impuse de SUA

Turcia acuză Israelul că atacurile sale militare din Liban, care au ucis sute de oameni, duc „întreaga regiune la haos”

EURO 2024. La mai bine de două luni de la sfertul de finală Spania-Germania, UEFA recunoaşte o gravă eroare de arbitraj