Real Madrid este cel mai valoros brand din fotbalul mondial. Echipele englezești completează topul

Alexandru Gologan Data publicării: Data actualizării:
real madrid trofee
sursa: shutterstock.com/

Indiscutabil, Real Madrid este cel mai valoros brand din lume și a devansat Manchester City în clasament, după ce echipa engleză a stat pe prima poziție aproape un an.

După rezultatele spectaculoase din sezonul trecut, în care a câștigat Liga Campionilor și campionatul Spaniei, echipa madrilenă a fost încoronată drept cel mai valoros brand, fiind cotată la 1,7 miliarde de euro.

Echipa de pe locul doi, Manchester City, a ocupat prima treaptă a ierarhiei timp de un an iar acum este evaluată la 1,6 miliarde euro.

Ultima treaptă a podiumului este completată de FC Barcelona, evaluată la 1,5 miliarde de euro. Top-ul 5 este completat de echipele engleze Manchester United şi FC Liverpool, ambele cu brand-uri evaluate la 1,4 miliarde de euro, relatează beIN Sports.

Valoarea unui brand este dată de beneficiul economic net pe care proprietarul unei mărci l-ar obține din licențierea acesteia pe piața liberă.