Live

JO 2024. Moment emoționant la Paris. A fost cerută în căsătorie, imediat după ce a câștigat medalia de aur

Ya Qiong Huang a fost cerută în căsătorie de iubitul său, sportivul Yuchen Liu. Sursa foto: Profimedia Images

Chinezii Siwei Zheng şi Ya Qiong Huang, principalii favoriţi, au câştigat medaliile de aur în proba de dublu mixt a turneului de badminton, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris, transmit agenţiile internaţionale de presă. Ya Qiong a fost cerută în căsătorie imediat după ce a primit medalia.

Ya Qiong Huang a fost cerută în căsătorie după ce a câștigat medalia de aur la dublu mixt, scrie Digi Sport.

View this post on Instagram

A post shared by SPORTbible (@sportbible)

Zheng şi Huang, tripli campioni mondiali şi vicecampioni olimpici la Tokyo, i-au învins în finală pe sud-coreenii Won-ho Kim/Na-eun Jeong cu 2-0 (21-8, 21-11), în La Chapelle Arena.

Cei doi chinezi nu au pierdut niciun set în cele şase meciuri jucate în turneul olimpic, iar în sferturi i-au învins pe compatrioţii Dongping Huang/Yanzhe Feng, Dongping Huang fiind unul dintre campionii probei de la Tokyo.

După ce a primit medalia de aur, Ya Qiong Huang a fost cerută de soţie de iubitul său, jucătorul de dublu Yuchen Liu, şi a acceptat.

Yaqiong Huang a fost cerută de soţie. Sursa foto: Profimedia Images

China a cucerit aurul olimpic în această probă pentru a cincea oară în opt ediţii.

Japonezii Yuta Watanabe şi Arisa Higashino au obţinut medaliile de bronz, la fel ca la Tokyo, după 2-0 (21-13, 22-20) cu altă pereche sud-coreeană, Seung-jae Seo/Yu-jung Chae, favoriţii numărul trei, notează Agerpres.

Clasamentul final:

1. Siwei Zheng/Huang Ya Qiong (China)
2. Won-ho Kim/Na-eun Jeong (Coreea de Sud)
3. Yuta Watanabe/Arisa Higashino (Japonia)
4. Seung-jae Seo/Yu-jung Chae (Coreea de Sud)
5. Jie Chen Tang/Wei Toh Ee (Malaezia)
5. Yanzhe Feng/Dongping Huang (China)
5. Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai (Thailanda)
5. Chun Man Tang/Ying Suet Tse (Hong Kong)