Olaf Scholz spune că ofensiva rusă în Ucraina „se împotmoleşte”, dar exclude o intervenție externă: „NATO nu va pleca la război”

Data actualizării: Data publicării:
olaf scholz declaratii de presa
Cancelarul german Olag Scholz. Foto: Profimedia Images

Ofensiva rusă în Ucraina „se împotmoleşte”, în ciuda „distrugerilor pe care le provoacă zi după zi”, a declarat miercuri cancelarul german Olaf Scholz.

„Adevărul este că războiul distruge Ucraina, dar, făcând război, Putin distruge şi viitorul Rusiei”, a afirmat Olaf Scholz în Bundestag, dând asigurări Kievului că poate „conta pe ajutorul” Germaniei.

„Imaginile care ne vin zilnic din Ucraina sunt greu de suportat: case distruse, spitale bombardate, oraşe asediate, soldaţi morţi şi din ce în ce mai mulţi civili ucişi şi răniţi, femei şi copii care fug cu puţinul pe care l-au putut lua cu ei din faţa tancurilor şi rachetelor lui Putin”, a adăugat cancelarul, subliniind că „refugiaţii sunt bineveniţi la noi”, potrivit Reuters, preluată de Agerpres.

Germania a primit până acum peste 232.000 de refugiaţi din Ucraina, potrivit cifrelor oficiale.

Pe de altă parte însă, cancelarul a reafirmat că NATO nu va participa în mod direct la conflict.

„Oricât de dificil ar putea fi, nu vom ceda cererilor pentru o zonă de excludere aeriană. NATO nu va pleca la război”, a dat el asigurări.

Totodată, Scholz nu crede că Germania, care trebuie să-şi reducă dependenţa energetică de Moscova, poate renunţa pe termen scurt la livrările de gaze sau petrol din Rusia.

„A o face de pe o zi pe alta ar însemna să aruncăm ţara noastră şi toată Europa în recesiune”, a avertizat el, subliniind că „sute de mii de locuri de muncă ar fi ameninţate” şi „sectoare industriale întregi ar fi în dificultate”.

„Sancţiunile nu trebuie să lovească statele europene mai dur decât pe liderii ruşi”, a mai spus cancelarul german.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Detalii cumplite! Ce a făcut-o pe ursoaică să renunţe la atacul din Predeal. Cum l-a sfâşiat pe şeful...
Digi FM
A fost ridicat premiul de peste 6 milioane de euro de la Loto 6/49. Cine este câştigătorul
Pro FM
Kanye West spune că nu a vrut copii cu Kim Kardashian: "Nu mi-am dorit copii cu această persoană după primele...
Film Now
Schimbări majore pentru următorul film James Bond. Ce planuri ar avea noua conducere a francizei
Adevarul
Lecția ucraineană pentru armatele europene: „Războiul cu o superputere fără să ai superioritate aeriană și...
Newsweek
Adio, pensii speciale de 22.000 lei pe lună. Vor fi supra-impozitate și recalculate. Care e formula?
Digi FM
Cum a convins-o Salman Khan pe Iulia Vântur să se apuce de muzică în India: "Mi-au trebuit ani să dovedesc...
Digi World
De ce este laptele alb? Răspunsul surprinzător pe care nu îl știai și explicația științifică pe înțelesul...
Digi Animal World
Momentul când o cățelușă imploră ajutor după ce puiul ei a fost lovit de o mașină: „A fost prima dată când...
Film Now
Harrison Ford și Calista Flockhart, un cuplu ca oricare altul. Sărut tandru în metroul din New York, călători...
UTV
Connect-R îi cere scuze lui Tudor Chirilă. „Nu vreau ca el să rămână cu această etichetă de om care...