Forțele paramilitare RSF din Sudan spun că au capturat un aeroport la vest de capitală. Conflictul cu armata continuă

Data publicării:
foc și fum
Săptămâna trecută, RSF a spus că a capturat Nyala, al doilea oraș ca mărime al Sudanului. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursa foto: Profimedia Images

Forțele de sprijin rapid din Sudan (RSF) au declarat luni că au cucerit un aeroport la vest de capitală, care era al armatei iar muncitorii dintr-un câmp petrolier au declarat că au fost evacuați din cauza atacului, în timp ce facțiunile aflate în conflict s-au reunit din nou pentru discuții în Arabia Saudită, transmite Reuters.

RSF susține că aeroportul Belila din statul Kordofan de Vest a fost folosit de armată, cu care se luptă de la mijlocul lunii aprilie, pentru a lansa avioane de război. Angajații de la câmpul petrolier Belila, care produce o mare parte din producția slabă și în scădere de petrol a Sudanului, au declarat că au fost evacuați duminică seara din cauza luptei.

Cele două părți s-au luptat, de asemenea, în orașele vestice El Obeid și El Fasher în ultimele zile, în timp ce discuțiile patronate de SUA și Arabia Saudită, care urmăresc să negocieze o încetare a focului de durată, s-au reluat duminică în orașul saudit Jeddah.

Războiul din Sudan a început după ce armata și RSF, care anterior împărțeau puterea după ce a avut loc o lovitură de stat, au început să se lupte din cauza planurilor de tranziție către alegeri și integrarea forțelor lor.

Războiul a provocat o criză umanitară majoră, strămutând aproape 6 milioane de oameni, ucigând mii, devastând capitala Khartoum și declanșând crime etnice în regiunea de vest a Darfur.

RSF, care are baza în Darfur, luptă pentru a-și asigura controlul asupra infrastructurii și rutelor cheie din vestul țării, într-un efort de a întrerupe operațiunile armatei.

Săptămâna trecută, forța paramilitară a spus că a capturat Nyala, al doilea oraș ca mărime al Sudanului și capitala Darfurului de Sud.

Un locuitor din Nyala a spus că armata a continuat cu loviturile aeriene - utilizându-și principalul avantaj în război - chiar dacă RSF a preluat baza sa principală din oraș.

Armata sudaneză și ministerul petrolului nu au răspuns solicitărilor de comentarii.

Editor : M.I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu spune că nu a dorit să devină preşedinte. Care era planul lui, de fapt: „România, o...
Digi FM
Cu ce probleme s-a confruntat Cristina Bâtlan. Fiul ei a fost operat de zece ori: „E o chestie foarte rară...
Pro FM
Sam Asghari, fostul soț al lui Britney Spears, recunoaște că relația cu vedeta i-a dat un impuls în carieră...
Film Now
Nicole Kidman, schimbare majoră în carieră după ce a fost acuzată că apare în mai toate filmele și serialele
Adevarul
Trump amenință Rusia cu consecințe „devastatoare” dacă nu acceptă acordul de încetare a focului cu Ucraina
Newsweek
Guvernul crește, mâine, pensiile pentru 2.800.000 de pensionari. Cine ia banii și când DOCUMENT
Digi FM
Ianis Hagi, marele absent la decorarea lui Gică Hagi de la Cotroceni. Motivul pentru care nu a participat la...
Digi World
Gustarea care-ți poate proteja ochii, superaliment și pentru inimă și creier. Consumată zilnic în cantități...
Digi Animal World
Momentul când un delfin de peste 400 de kilograme sare în barca unor pescari. Imaginile sunt virale
Film Now
Keanu Reeves, detaliile care îi arată latura „umană”. Ce a făcut timp de zece ani și nu a știut nimeni: „Mi-a...
UTV
Otniela Sandu, prima reacție după ce Sebastian Dobrincu s-a împăcat cu Ioana Ignat. „Faptele arată mai mult...