Sondaj IRES. Ce cred românii despre legea antifumat

Data publicării:
Tigara tigari fumat GettyImages-476551316

Sondajul arată că un sfert dintre adulţii României sunt fumători. Aproape 20% dintre ei spun că fumează zilnic, iar mai puţin de 10 procentre îşi aprind ţigara ceva mai rar. Majoritatea populaţiei spune că nu are acest viciu.

Studiul IRES a fost realizat în perioada 21-25 ianuarie, pe un eşantion de 2.074 de persoane de peste 18 ani. Cercetarea are o eroare de +/-2%.

În rândul fumătorilor, aproape 40% consumă zilnic până la 10 ţigări, în timp ce aproximativ o treime fumează aproape un pachet pe zi.

Doar 8 procente dintre respondenţi spun că fumează mai mult de un pachet în fiecare zi.

Astfel aproape jumătate dintre fumători dau zilnic în jur de 20 de lei pe ţigări.

Studiul mai arată că mai mult de jumătate dintre fumătorii României au acest viciu de mai bine de 16 ani.

Patru din zece fumători spun că au încercat să se lase de fumat în ultimul an de zile, în timp ce o cincime dintre ei intenţionează să renunţe la ţigări în următoarea lună. 

Ce cred românii despre legea antifumat

76% au o părere bună

10% sunt împotriva legii

12% sunt neutru

2% nu ştiu, nu răspund

Profilul românilor fumători

75% nu fumează deloc

18% fumează zilnic

7% fumează mai rar

Ţigări fumate zilnic

1-10 - 37%

11-15 - 20%

16-20 - 32%

Mai mult de 20 - 8%

Niciuna - 1%

Fumatul, un viciu costisitor

1 - 30 de lei/zi - 26%

31 - 50 de lei/zi - 19%

51 - 100 de lei/zi - 30%

101 - 200 de lei/zi - 17%

Mai mult de 200 de lei/zi - 3%

Citiți și Legea antifumat. Ce sancțiuni riscă cei care o încalcă

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Județul care a dispărut de pe harta României. Cu o istorie bogată și o populație însemnată, acum regiunea...
Digi FM
Cea mai mare iubire a Papei Francisc. Amalia, femeia care ar fi putut schimba istoria: „Mi-a spus că dacă nu...
Pro FM
Katy Perry, imaginile care i-au adus din nou critici din partea fanilor: „O altă încercare disperată de a...
Film Now
Penn Badgley, afectat de moartea lui Michelle Trachtenberg, colega lui din Gossip Girl: „Avea un râs...
Adevarul
Țara în care prețurile sunt mai mici ca în România, iar salariul minim e 2.234 de euro. „Poți să nu lucrezi...
Newsweek
Ministrul Muncii, anunț despre creșterea pensiei și Mica recalculare: „Valorificăm toate veniturile”
Digi FM
Cum arată actrița Sophie Marceau la 58 de ani. În anii '90, franțuzoaica impresiona cu frumusețea ei naturală
Digi World
"Așteptări vs. realitate. Mă simt înșelată". A crezut că și-a închiriat cea mai frumoasă cameră cu vedere la...
Digi Animal World
Descoperirea șocantă făcută de un bărbat în propriul dormitor. Ce se ascundea în perna sa: „Așa ceva nu am...
Film Now
Dolph Lundgren, secretul căsniciei fericite cu soția sa, mai tânără cu 39 de ani decât el: „E ciudat, dar...
UTV
Mira s-a mutat cu Levi Elekes într-o casă luminoasă: „În sfârșit mă trezesc cu chef de viață”