Cine sunt noii şefi ai ISU Bucureşti - Ilfov

Data publicării:
pompieri-1

 

FOTO: IGSU

Atribuţiile inspectorului şef, prim-adjunctului şi adjunctului din cadrul ISU Bucureşti-Ilfov vor fi preluate, pe o perioadă de 3 luni, de către generalul de brigadă Gheorghe Pop, locotenent colonelul Claudiu Valeriu Crăciun şi locotenent colonelul Ioan Sorin Mureşan.

Odată cu preluarea acestor atribuţii, aşteptările sunt evidente, dar am încredere că experienţa pe care o deţineţi reprezintă elementul de bază pentru susţinerea climatului de siguranţă al cetăţenilor Capitalei şi judeţului Ilfov. Aştept din partea dumneavoastră fermitate, perseverenţă şi corectitudine în activitatea pe care o veţi desfăşura în această perioadă” le-a transmis inspectorul general celor trei ofiţeri.

Generalul de brigadă Gheorghe Pop deţine din anul 2001 funcţia de inspector şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Oltul” al judeţului Harghita. Cu o experienţă de peste 35 de ani în această armă, generalul Pop este absolvent al Şcolii de ofiţeri activi a Ministerului de Interne (promoţia 1983, arma „pompieri”), al Academiei de Înalte Studii Militare (1990) şi Facultăţii de Drept din cadrul Academiei de Poliţie „A.I. Cuza” Bucureşti (1996). Pe parcursul carierei militare a ocupat funcţii de execuţie şi comandă atât în plan operativ, cât şi în cel preventiv, îndeplinind, totodată, şi atribuţii de control pe timpul cât a fost încadrat la Inspectoratul General al Corpului Pompierilor Militari (IGSU).

Locotenent colonelul Claudiu Valeriu Crăciun provine din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dealul Spirii” Bucureşti-Ilfov, fiind comandant al Grupului de Intervenţie nr. 1 „Lt. col. (pm) Adrian Barbu”. Locotenentul colonel Crăciun a absolvit mai multe cursuri privind managementul situaţiilor de urgenţă, fiind brevetat ca specialist în salvări de la înălţime – alpinism.

Locotenent colonel dr. Ioan Sorin Mureşan ocupă funcţia de adjunct al inspector şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj. De-a lungul carierei sale, ofiţerul a ocupat funcţii de execuţie şi comandă în cadrul Inspecţiei de Prevenire din cadrul ISU Sălaj. Locotenentul colonel Mureşan a obţinut titlul ştiinţific de „doctor în inginerie civilă” la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, în anul 2014.

Conducerea ISU Bucureşti a fost suspendată ieri în urma declanşării unei anchete interne privind informaţiile referitoare la Colectiv.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Obiceiuri din bătrâni de Buna Vestire 2025. Ce trebuie să pui pe pragul casei pentru noroc și belșug
Digi FM
Cu ce se ocupă Petre Roman după ce a renunțat la cariera politică: „Aceasta e satisfacția mea cea mai mare...
Pro FM
Justin Bieber recunoaște că are „probleme cu furia”. Declarații tulburătoare după ce a fost surprins...
Film Now
Acum un an, Owen Cooper era un băiat normal și juca fotbal în parc, azi e la Hollywood. Ce spun vecinii...
Adevarul
Obiceiurile europene legate de duș care îi șochează pe americani. Unul din ele privește spălatul zilnic
Newsweek
Șeful Casei de Pensii anunță schimbări mari pe talonul de pensie. 2.500.000 pensionari, afectați
Digi FM
Shiloh, fiica actorilor Angelina Jolie și Brad Pitt, imagini virale. Fanii sunt convinși că adolescenta calcă...
Digi World
De cât somn avem cu adevărat nevoie? Cercetătorii dezvăluie ce se întâmplă cu creierul atunci când nu dormim...
Digi Animal World
Această femeie a coborât un munte, cărându-și câinele de 49 de kilograme în spate. Imaginile cu animalul...
Film Now
Lara Flynn Boyle, actrița din „Twin Peaks”, împlineşte 55 de ani. Povestea fostei iubite a lui Jack Nicholson
UTV
Chef Matteo Grandi a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. La ce alimente a renunțat din dieta sa