Cum va fi vremea la mare și la munte din 15 septembrie până la sfârșitul lunii. Când începe să ningă la munte, potrivit ANM

Camelia Sinca Data actualizării: Data publicării:
Cum va fi vremea la mare și la munte din 15 septembrie până la sfârșitul lunii. Foto Shutterstock
Cum va fi vremea la mare și la munte din 15 septembrie până la sfârșitul lunii. Foto Shutterstock

Urmează vreme ploioasă și temperaturi scăzute la mare și la munte. Mihai Huștiu, meteorolog Administrația Națională de Meteorologie (ANM), ne-a furnizat prognoza meteo pentru zonele de munte și litoral din 15 septembrie până la sfârșitul lunii.

Vremea se răcește din 14 septembrie la munte și la mare

“Estimarea noastră meteorologică pentru următoarea perioadă indică, la mare, dar și la munte, că tendința temperaturilor va fi în scădere. Dacă în primele zile ale lunii septembrie, chiar până vineri, pe 13 septembrie, vremea este încă bună, temperaturile pe litoral ajung acum chiar și la 27 de grade Celsius, începând cu mijlocul lunii, cam din 14 septembrie, vremea se răcește.

Va fi o răcire accentuată, care se va resimți, în primă fază, la munte. Temperaturile vor scădea semnificativ și vom avea o vreme de toamnă autentică, cu episoade numeroase de ploi.

Ploile vor începe de la finalul săptămânii, 14-15 septembrie, și vor continua toată săptămâna (perioada 16-23 septembrie) în toată țara, inclusiv în zonele de munte și pe litoral.

Săptămâna următoare așteptăm temperaturi maxime situate între 22-23 de grade pe timp de zi, 14-15 grade Celsius dimineața devreme”, a declarat pentru Digi24 Mihai Huștiu, meteorolog ANM.

Din 21 septembrie, pe crestele munților, la peste 2000 de metri altitudine, ar putea apărea primii fulgi de zăpadă

“Pe fondul răcirilor așteptate la acest final de săptămână, pe crestele munților, la altitudini înalte, peste 2.000 m, ne putem aștepta să apară trecător lapovița și ninsoarea”, a precizat meteorologul.

Începând cu 23 septembrie vremea se va încălzi și vor fi temperaturi mai ridicate față de normalul perioadei

“De obicei, luna octombrie vine cu o perioadă de stabilitate, din punct de vedere meteorologic. Încă din ultima săptămână a lunii septembrie, din 23-24 septembrie, vor urma perioade cu zile senine și vreme frumoasă, caldă.

Ne putem aștepta la temperaturi care trec peste pragul climatologic al unei zile de vară, respectiv peste 25 de grade Celsius. Într-adevăr, diminețile vor fi mai răcoroase, specifice zilelor de toamnă”, a transmis meteorolog Mihai Huștiu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
„Țepe” cu apartamente pe litoral! Metrul pătrat în Mamaia Nord sare de 2.500 euro și surpriză: nu mai cumpără...
Digi FM
Ce pensie alimentară primește Ioana Ginghină de la Alexandru Papadopol pentru fiica lor, după divorț: „Nu pot...
Pro FM
Ce se știe despre fostul soț al cântăreței Sia. Cei doi au divorțat la mai puțin de un an de când au devenit...
Film Now
Emma, actuala soție a lui Bruce Willis, declarații după ce actorul a împlinit 70 de ani: „A avut o zi...
Adevarul
Oligarhul moldovean Veaceslav Platon, cerere de eliberare pe cauțiune la Londra. Ce decizie au luat...
Newsweek
O nouă tăiere de pensie. Pensionarii vor pierde 210 lei la pensie. „E nevoie de 10.000.000.000 lei”
Digi FM
Cea mai mare economie a Europei, afectată de deficitul de locuinţe. Ce a declanșat situația
Digi World
Secretul din raftul cu condimente și ierburi aromatice. În ce se găsește acidul carsonic, un nou aliat în...
Digi Animal World
Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de...
Film Now
Fiul lui Robert De Niro s-a transformat radical. Aaron Kendrick, surprins de paparazzi cu părul roz și tocuri
UTV
Mădălina Ghenea a defilat în lenjerie intimă pe străzile din New York. Actrița a întors toate privirile