Live

Liga Națiunilor. Kosovo a bătut Lituania și este pe locul doi în grupa României

Kosovarii i-au învins pe lituanieni. Foto: Football Federation of Kosova

Selecţionata Kosovo a învins echipa Lituaniei cu 2-1, sâmbătă, la Kaunas, într-o partidă din Grupa C2 a Ligii Naţiunilor la fotbal, din care face parte şi România. Cu șase puncte, Kosovo este pe locul doi în grupă, după Naționala noastră, care are nouă puncte.

Kosovarii s-au impus prin golurile marcate de Edon Zhegrova (20) şi Ermal Krasniqi (65), fost jucător la CFR Cluj şi Rapid.

Ermal Krasniqi a fost introdus pe teren în minutul 59, în locul lui Muslija. Fostul jucător al Rapidului a avut nevoie de doar 6 minute pentru marca un gol superb, după ce a driblat doi adversari în marginea careului de 16 metri și a șutat la colțul lung, fără nicio șansă pentru portarul lui U Cluj, Gertmonas, scrie Digisport.ro.

Golul de onoare al balticilor a fost reuşit de Paulius Golubickas (84). Portarul Edvinas Gertmonas (Universitatea Cluj) a fost integralist la gazde.

Lituania a evoluat în formula Edvinas Gertmonas - Kipras Kazukolovas, Edvinas Girdvainis, Artemijus Tutyskinas - Pijus Sirvys, Modestas Vorobjovas (Paulius Golubickas, 59), Gvidas Gineitis, Justas Lasickas (Fedor Cernych, 59) - Artur Dolznikov (Gytis Paulauskas, 77), Vykintas Slivka - Armandas Kucys (Giedrius Matulevicius, 77).

România a câștigat sâmbătă seara, la Larnaca, meciul împotriva Ciprului.

Pe 15 octombrie, tot la Kaunas, Lituania va înfrunta România, în timp ce Kosovo va primi vizita Ciprului.

Digi Sport

FOTO Două femei, obligate să se dezbrace înainte de meci, pe stadion: ”Ce imbecilitate!” Imaginile au ajuns virale

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

O cometă strălucitoare va fi putea fi observată astăzi din România. Când se va putea vedea pe cer

Oficial NATO: Tensiunile etnice din nordul Kosovo ar putea declanșa un nou val de violențe

România vrea să adere complet la Schengen până la finalul anului. Predoiu: Ne luptăm cu ghearele și cu dinții

Naționala de fotbal U21 a României câștigă cu 6-2 în fața Muntenegrului, în cadrul preliminariilor pentru EURO U21 2025