Live

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a învins Maccabi Petah Tikva. Ardelenii și-au aflat adversarii

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

ACTUALIZARE 22:55 - Echipa cipriotă Pafos va fi adversara lui CFR Cluj, în play-off-ul Conference League. Echipa cipriotă Pafos, cu românul Vlad Dragomir titular, a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia bulgară ŢSKA 1948 Sofia.

La Cluj, CFR venea după victoria la limită din tur, de la Sofia, 1-0, iar elevii lui Dan Petrescu au pus presiune pe poarta apărată de Wolff, însă nu au reuşit să înscrie până la pauză.

În minutul 50, gazdele au deschis scorul. Deac a trimis pe poartă o lovitură liberă de la marginea careului, goalkeeperul israelianilor, Marco Wolff, a respins, iar Kresic a înscris, potrivit News.ro.

Wolff a mai intervenit excelent la şutul lui Korenica, din minutul 57.

Oaspeţii au fost periculoşi pe final, când Răzvan Sava a scos şutul lui Yehoshuha, din minutul 89, însă CFR s-a impus cu 1-0 şi s-a calificat în play-off, după 2-0 scor cumulat în cele două manşe disputate cu israelienii de la Maccabi Petach Tikva.

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj va  juca împotriva învingătoarei din meciul Pafos (Cipru) - CSKA 1848 Sofia (Bulgaria).

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 90+4), K. Keita, Tachtsidis (Artean 85) – Deac (Nkololo 85), Bîrligea (L. Munteanu 79), Korenica.
Antrenor: Dan Petrescu

MACCABI PETACH TIKVA: Wolff – Dezent (Azugi 74), I. Cohen, Galabov, Hendy (Vered 59), Y. Cohen - Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman (Lugassy 59), Altoury.
Antrenor: Dan Romann.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 34, Bîrligea 76 / Yehoshuha 37

Arbitri: Tamas Bognar - Balazs Buzas, Peter Kobo – Bence Csonka
Arbitri VAR: Gergo Bogar - Eszter Urban (toţi din Ungaria)

Te-ar putea interesa și

CFR Cluj și FCSB negociază pentru unul dintre cei mai buni atacanți ai ardelenilor. Patronii s-au înțeles, impresarul se opune

CFR Cluj a fost eliminată de FC Pafos din Conference League

Conference League. CFR s-a impus în Gruia, deși a jucat jumătate de meci în 10. CFR Cluj - Pafos 1-0

Corvinul Hunedoara şi-a încheiat parcursul în cupele europene. Echipa din Liga 2 a pierdut și returul cu Astana