Live

CFR Cluj a fost eliminată de FC Pafos din Conference League

Dan Petrescu. Foto: Profimedia

Echipa de fotbal CFR Cluj a fost eliminată din Conference League de formaţia cipriotă FC Pafos, care s-a impus cu scorul de 3-0 (2-0), joi seara, pe Limassol Stadium din Limassol, în manşa secundă a play-off-ului la fotbal.

Pafos a avut o primă ocazie încă din startul meciului de la Limassol, iar în minutul 16 Jaja a ratat şi el. Brazilianul şi-a răscumpărat greşeala în minutul 28, deschizând scorul din pasa lui Jairo.

După numai trei minute Goldar a înscris şi a dus scorul la 2-0 pentru gazde.

Ciprioţii au înscris în minutul 45+1, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

Gazdele au majorat totuşi avantajul în minutul 48. Arbitrul a dictat penalti după un fault comis în careu de Boben, iar Tankovic a transformat cu siguranţă.

Elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să îşi revină, au jucat slab şi Pafos – CFR Cluj a fost 3-0. Ciprioţii merg în grupele Conference League,  în timp ce echipa clujeană a fost eliminată din cupele europene, potrivit News.ro.

PAFOS: Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo (Pileas 52) – Bruno (Joao Correia 72), Sunjic, Pepe (M. Name 81), V. Dragomir – Jaja (Leonardo Vieira 72), Jairo (Anderson 81), Tankovic.
Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ: M. Popa - Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Artean (M. Kamara 62), K. Keita (Djokovic 46), Tachtsidis (Fică 79) – Nkololo (Ad. Păun 87), Bîrligea, Korenica (L. Munteanu 62).
Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Goldar 60, Bruno 69, V. Dragomir 74 / M. Popa 35, Tachtsidis 67, M. Kamara 83

Te-ar putea interesa și

CFR Cluj și FCSB negociază pentru unul dintre cei mai buni atacanți ai ardelenilor. Patronii s-au înțeles, impresarul se opune

Conference League. CFR s-a impus în Gruia, deși a jucat jumătate de meci în 10. CFR Cluj - Pafos 1-0

Putin pregătește eliminarea unor  generali de rang înalt în urma ofensivei ucrainene în Kursk

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a învins Maccabi Petah Tikva. Ardelenii și-au aflat adversarii