FIFA propune o a treia perioadă de mercato în fotbal, chiar înaintea Cupei Mondiale a Cluburilor 2025

Data actualizării: Data publicării:
FIFA
În mod excepțional, FIFA propune o nouă fereastră de transferuri. Foto: Profimedia

Federaţia internaţională de fotbal a propus federaţiilor naţionale deschiderea unei a treia ferestre de transferuri, cu durata de zece zile, chiar înaintea Cupei Mondiale a Cluburilor, prevăzută în SUA între 15 şi 13 iulie 2025, scrie Agerpres care citează AFP.

„Federaţiile membre ale FIFA cu cluburi participante la Cupa Mondială a Cluburilor vor avea posibilitatea de a deschide o perioadă excepţională de înregistrare în perioada 1-10 iunie 2025 (pentru toate cluburile lor afiliate) înainte de începerea competiţiei”', se arată într-un comunicat al forului internaţional.

„Decizia de a deschide sau nu o fereastră suplimentară rămâne la latitudinea exclusivă a fiecărei federaţii membre a FIFA în cauză”, precizează FIFA.

Această a treia fereastră de transferuri, pe lângă cele din iarnă şi vară, ar permite cluburilor participante la Cupa Mondială care le e dedicată să se consolideze înainte de începerea competiţiei din Statele Unite.

Contractele fotbaliştilor se încheie de obicei pe 30 iunie, dar Consiliul FIFA a introdus şi flexibilitate, astfel încât un jucător aflat la sfârşitul contractului la mijlocul Cupei Mondiale a Cluburilor poate alege să joace competiţia la vechea lui echipă sau la alta nouă, permiţând un eventual transfer înainte de finalizarea contractului.

Susţinută de Gianni Infantino, preşedintele FIFA, noua versiune a Cupei Mondiale a Cluburilor a stârnit numeroase critici în ultimele luni, mulţi temându-se de consecinţele prelungirii unui calendar deja supraîncărcat. Competiţia reuneşte 32 de echipe din şase confederaţii continentale, ce vor fi repartizate în opt grupe de câte patru. Primele două clasate se califică în faza eliminatorie, care începe cu optimile de finală.

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu a cedat în faţa mulţimii! Îmbrânceala care l-a deranjat, ce a făcut imediat a...
Digi FM
Minerva, celebra astroloagă, a murit la 66 de ani. Care era numele ei real și din ce cauză s-a stins din viață
Pro FM
Oana Radu, răspuns pentru cei care o critică pentru numărul kilogramelor: "Da, sunt grasă, dar am slăbit 13...
Film Now
O recunoști pe actrița cu carieră legendară și trei Globuri de Aur? Pozată alături de asistentul ei, la o zi...
Adevarul
„Fată, tu ești cretină?”. Profesoară de la o școală prestigioasă, înregistrată în timp ce își amenință...
Newsweek
S-a decis care sunt pensionarii care nu iau 400 lei la pensie de Paști. Legea îi elimină din start
Digi FM
O înotătoare franceză a primit ţinuta pentru ceremonia de deschidere a JO 2024 cu o întârziere de opt luni și...
Digi World
Alimentele care-ți strică dinții la fel de tare ca zahărul. Le consumi des, dar nu te gândești la impactul...
Digi Animal World
Panică pe aeroportul din Boston! O femeie a fost înțepată de un scorpion când își ridica bagajul
Film Now
Fosta soție a lui David Hasselhoff, Pamela Bach, s-a sinucis la 62 de ani. Cu câteva ore înainte lăsase un...
UTV
Imagini din noul apartament al lui Selly și al Smarandei. De ce au investit în renovări, dar stau tot în...