Descoperire majoră. Ciuperca modificată genetic care ucide rapid 99% din tânțarii dintr-o populație

Data publicării:
Tantari virusul Zika GettyImages-506972062
FOTO: Gulliver/ Getty Images

O ciupercă modificată genetic pentru a produce venin de păianjen ucide cu rapiditate populaţiile de ţânţari care transmit malaria, sugerează autorii unui studiu publicat în revista Science, informează vineri PA.

Cercetători de la Universitatea Maryland din Statele Unite şi experţi din Burkina Faso au aplicat noul agent patogen pe o coală de hârtie, ce a fost expusă într-un laborator care reproduce un sat african, potrivit Agerpres.

Metoda a avut succes şi a determinat o reducere a populaţiilor de ţânţari cu peste 99%, potrivit autorilor acestui studiu, publicat în revista Science.

"Niciun control transgenic al malariei nu a ajuns atât de departe pe drumul ce duce spre testarea propriu-zisă pe teren", a declarat Brian Lovett, cercetător la Universitatea Maryland.

"Acest studiu reprezintă un mare pas înainte şi stabileşte un precedent, pentru ca noua metodă - dar şi alte metode transgenice - să poată să meargă mai departe în această direcţie", a adăugat cercetătorul american.

Oamenii de ştiinţă au modificat genetic o ciupercă ce apare în mod natural în mediul înconjurător, pentru a transmite ţânţarilor toxina menţionată.

Toxina, un insecticid denumit Hybrid, este extrasă din veninul păianjenului-cu-pânză-pâlnie, care trăieşte în regiunea Blue Mountains din Australia.

Ciuperca a fost apoi testată într-o reproducere a unui sat din Burkina Faso, o ţară din Africa de Vest, într-o structură denumită "MosquitoSphere" - ce includea plante, colibe, mici bazine cu apă şi o sursă de hrană pentru ţânţari.

"Simpla aplicare a ciupercii transgenice pe o coală de hârtie pe care am agăţat-o apoi pe un perete în cadrul studiului nostru a determinat prăbuşirea populaţiilor de ţânţari în doar 45 de zile. Şi ea este la fel de eficientă pentru uciderea ţânţarilor rezistenţi la insecticide, cât şi a celor non-rezistenţi", a explicat profesorul Lovett.

Potrivit autorilor studiului, ciuperca nu este dăunătoare pentru albine şi alte insecte.

Peste 400.000 de oameni mor în fiecare an din cauza malariei, potrivit statisticilor publicate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS).

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu spune că nu a dorit să devină preşedinte. Care era planul lui, de fapt: „România, o...
Digi FM
Cu ce probleme s-a confruntat Cristina Bâtlan. Fiul ei a fost operat de zece ori: „E o chestie foarte rară...
Pro FM
Sam Asghari, fostul soț al lui Britney Spears, recunoaște că relația cu vedeta i-a dat un impuls în carieră...
Film Now
Nicole Kidman, schimbare majoră în carieră după ce a fost acuzată că apare în mai toate filmele și serialele
Adevarul
Trump amenință Rusia cu consecințe „devastatoare” dacă nu acceptă acordul de încetare a focului cu Ucraina
Newsweek
Guvernul crește, mâine, pensiile pentru 2.800.000 de pensionari. Cine ia banii și când DOCUMENT
Digi FM
Ianis Hagi, marele absent la decorarea lui Gică Hagi de la Cotroceni. Motivul pentru care nu a participat la...
Digi World
Gustarea care-ți poate proteja ochii, superaliment și pentru inimă și creier. Consumată zilnic în cantități...
Digi Animal World
Momentul când un delfin de peste 400 de kilograme sare în barca unor pescari. Imaginile sunt virale
Film Now
Keanu Reeves, detaliile care îi arată latura „umană”. Ce a făcut timp de zece ani și nu a știut nimeni: „Mi-a...
UTV
Otniela Sandu, prima reacție după ce Sebastian Dobrincu s-a împăcat cu Ioana Ignat. „Faptele arată mai mult...