Video Un soldat rus fuge cu motocicleta, încercând să scape de o dronă plină cu explozibil care îl urmărește

Data actualizării: Data publicării:
ezgif.com-resize (53)

Un soldat rus încearcă să scape de o dronă a ucrainenilor, la sud de orașul Bahmut. Acesta se află pe o motocicletă cu care se deplasează în viteză, însă, este ajuns din urmă de drona plină cu explozibil.

Imaginile au fost publicate de forțele armate ale Ucrainei și arată momentul în care soldatul rus este ajuns din urmă de drona trimisă în urmărirea sa.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

În contraofensiva lentă a trupelor ucrainene lansată împotriva forțelor ruse, Kievul s-a bazat de multe ori pe cele mai mici avantaje pe care și le-a putut crea față de adversar, iar o flotă de drone ieftine și ușor de procurat le-a oferit acestora exact ceea ce aveau nevoie.

Dronele au început să facă diferența în unul din colțurile acestui război în mare parte stagnant, potrivit mai multor soldați, comandanți și piloți, care au explicat că materialele lor diferite și frecvențele variabile pot trece de sistemele de bruiaj electronic ale rușilor.

La începutul contraofensivei, piloții ucraineni au pierdut zeci de drone în sudul Ucrainei, dar, acum, după ce au efectuat mai multe modificări la design-ul dronelor și au schimbat frecvențele radio folosite, aceștia pot să trimită dronele mult în spatele liniei frontului în căutarea artileriei, tancurilor și a altor ținte.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Imaginile zilei! Gestul făcut de Ilie Bolojan când nu ştia că este filmat. Cei din jur au rămas fără cuvinte...
Digi FM
Gigi Becali spune că ia prea mulți bani de la stat. Cât încasează din pensie și salariul de parlamentar...
Pro FM
(P) Winter Tour 2025 continuă distracția la Predeal. Hai și tu și bifează experiențe de neuitat cu VELO!
Film Now
Halle Berry se „răzbună” pe Adrien Brody, cu un sărut, la mai bine de 20 de ani de la controversatul gest al...
Adevarul
Un român îmbrăcat cu o uniformă falsă de militar instigă la violență pe net. Postarea a înfuriat internauții
Newsweek
Cum primesc pensionarii ajutorul de 400 lei la pensie în aprilie? Card sau prin poștă? În ce zi
Digi FM
Cine este Mikey Madison, actrița de 25 de ani care a învins-o pe Demi Moore la Oscar 2025. Tânăra provine...
Digi World
Alimentele care-ți strică dinții la fel de tare ca zahărul. Le consumi des, dar nu te gândești la impactul...
Digi Animal World
Cum să-ți ceri scuze de la câinele tău dacă îl calci accidental pe lăbuță. Metoda simplă care funcționează...
Film Now
Timothée Chalamet, pus într-o situație jenantă la Premiile Oscar 2025. Răspunsul actorului la cererea...
UTV
Madalina Ghenea a intors toate privirile la petrecerea lui Elton John