Salah Abdeslam, judecat pentru atentatele de la Paris: „Am atacat Franţa, am vizat populaţia, civilii, dar nu a fost nimic personal”

Data publicării:
The Bataclan, the day after the start of the trial of the attacks of November 13, 2015. The Bataclan suffered the heaviest toll of this tragedy.
Teatrul Bataclan din Paris, la 6 ani după atentatele din noiembrie 2015. Foto: Profimedia

Salah Abdeslam, singurul supraviețuitor dintre cei 10 teroriști care au comis atacurile teroriste de la Paris, în noiembrie 2015, a declarat miercuri, în deschiderea audierii sale de către tribunalul special, că nu a avut „nimic personal” cu victimele atentatului și că doar a vrut să atace Franța. El a mai spus că atacatorii nu sunt „teroriști”, ci „musulmani” și a dat asigurări că vrea să fie sincer.

„Am atacat Franţa, am vizat populaţia, civilii, dar nu a fost nimic personal”, a declarat Salah Abdeslam, principalul acuzat în procesul atentatelor de la 13 noiembrie 2015, în deschiderea audierii sale de miercuri, relatează AFP, potrivit Agerpres.

„Scopul nu este de a înfige din nou cuţitul în rană, ci de a fi sincer”, a adăugat el pe un ton calm, dând asigurări că atentatele au fost un răspuns la „bombardamentele franceze asupra Statului Islamic”.

Preşedintele tribunalului special a dat cuvântul fiecăruia dintre cei 14 acuzaţi prezenţi pentru a face o „declaraţie spontană”, „succintă”, asupra faptelor care le sunt reproşate.

Audienţa a asistat în tăcere la afirmaţiile făcute rând pe rând de acuzaţi, potrivit AFP.

Salah Abdeslam, ultimul membru încă în viaţă al comandourilor care au comis atacurile soldate cu 130 de morţi şi sute de răniţi la Saint-Denis şi Paris, a luat cuvântul ultimul.

Salah Abdeslam a vorbit timp de circa 5 minute, afirmând că „teroriştii, jihadiştii, radicalizaţii” la care s-a făcut referire în timpul audienţei sunt, de fapt, „musulmani”. „Este vorba despre Islamul autentic”, a spus el.

Fostul preşedinte francez „François Hollande a spus că am luptat împotriva Franţei din cauza valorilor sale, dar este o minciună”, a adăugat el, aruncând vina asupra „avioanelor franceze care au bombardat Statul Islamic, bărbaţii, femeile, copiii”. „Francois Hollande ştia riscurile pe care şi le asumă atacând Statul Islamic în Siria”, a continuat el.

„Minimul este să spui adevărul, se spune adesea că sunt provocator, dar asta nu este adevărat, vreau să fiu sincer”, a mai declarat Salah Abdeslam, de 32 de ani, dând asigurări că „scopul nu este de a răni”.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...