Statele Unite anunță un nou ajutor militar pentru Ucraina, în valoare de 125 de milioane de dolari. Ce va conține el

Data publicării:
Rachete Stinger
Statele Unite deblochează un nou ajutor militar Foto: Profimedia

Statele Unite au anunțat vineri un nou ajutor militar în valoare de 125 de milioane de dolari pentru Kiev, în timp ce forțele ucrainene avansează cu o ofensivă surpriză în interiorul teritoriului rus, anunță Barron's citând AFP.

Pachetul de ajutoare subliniază "angajamentul nostru neclintit față de (Ucraina), care continuă să lupte împotriva agresiunii ruse", a declarat jurnaliștilor purtătorul de cuvânt al Consiliului Național de Securitate, John Kirby.

Secretarul de stat american Antony Blinken a declarat că ajutorul va fi extras din stocurile americane și "include interceptoare de apărare aeriană, muniție pentru sisteme de rachete și artilerie, radare multi-misiune și arme antitanc".

Echipamentul "va ajuta Ucraina să își protejeze trupele, populația și orașele de atacurile rusești și să își consolideze capacitățile pe linia frontului", a spus el într-o declarație.

Statele Unite au fost un susținător militar cheie al Ucrainei, angajând peste 55 de miliarde de dolari în arme, muniții și alte ajutoare pentru securitate de când Rusia și-a lansat invazia la scară largă în februarie 2022.

Cel mai recent anunț privind ajutorul vine în timp ce trupele Kievului lansează un atac în regiunea Kursk din vestul Rusiei - o ofensivă surpriză care pare a fi cel mai semnificativ atac pe teritoriul rusesc de când Moscova a lansat invazia vecinului său.

Kirby a declarat că Statele Unite sunt "în contact cu omologii noștri ucraineni și lucrăm pentru a înțelege mai bine ce fac, care sunt obiectivele lor, care este strategia lor".

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Marele Viscol din 1954, transformat de autorităţile comuniste într-o competiţie. Zeci de mii de femei au
Digi FM
De ce a dispărut din lumina reflectoarelor și cu ce se ocupă acum Dan Bordeianu. Actorul a rupt tăcerea: „Nu...
Pro FM
Loredana Groza, surprinsă în zăpadă doar cu o salopetă mulată și o haină de blană. Decolteul artistei nu a...
Film Now
Scandal în familia lui Nicolas Cage. Actorul, dat în judecată de fosta iubită, care îl acuză de neglijență în...
Adevarul
Strategia celui mai cunoscut agent imobiliar de scădere a prețului locuințelor: „E vina ta! Nu mai face asta!”
Newsweek
Șeful Casei de Pensii anunță beneficiu la pensie. Pensionarii îl primesc acasă
Digi FM
Alina Sorescu, despre momentul în care a plecat de acasă cu copiii și a inițiat divorțul: "Dacă plecam fără...
Digi World
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Digi Animal World
Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de zgardă...
Film Now
A rupt tăcerea după 30 de ani. Sharon Stone a spus cine este producătorul care a sfătuit-o să întrețină...
UTV
Rux și Opulență, atac dur la adresa lui Mihai Trăistariu: „Ești un penibil și vei rămâne un penibil!”