Explozie la o bază militară din Rusia: un mort și șapte răniți

Data publicării:
An emergency service vehicle responds to the site of a fire at an ammunition depot near the village of Zheltukhino, russia
Starea proastă a infrastructurilor şi nerespectarea regulilor de securitate sunt la originea a numeroase incendii și explozii la depozite militare în Rusia. Foto: Profimedia

O persoană a murit şi şapte au fost rănite la o bază militară în Extremul Orient rus, într-o explozie „survenită în timpul descărcării de muniţii”.

Explozia a avut loc la baza militară situată în localitatea Teisin, în regiunea Habarovsk, potrivit unei surse din cadrul serviciului local de urgenţă, citată de agenţia de presă rusă TASS, preluată de Agerpres.

O persoană - un militar - „a fost ucisă”, a anunţat aceeaşi sursă.

Şapte persoane au fost rănite în această „explozie de praf de puşcă survenită în timpul descărcării de muniţii”, a precizat sursa. Potrivit Ministerului Sănătăţii local, două dintre aceste persoane au suferit arsuri grave.

Explozia a provocat un incendiu care a fost stins, a mai informat TASS.

Starea proastă a infrastructurilor şi nerespectarea regulilor de securitate sunt la originea a numeroase accidente de această natură - incendii, explozii la depozite şi baze militare - în fiecare an în Rusia.

La sfârşitul lui aprilie, un incendiu a distrus un institut de cercetări militare în Tver, la 160 de km de Moscova, şi s-a soldat cu 17 morţi. Mass-media ruse au evocat drept cauză posibilă o problemă la instalaţia electrică vetustă a clădirii.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Marele Viscol din 1954, transformat de autorităţile comuniste într-o competiţie. Zeci de mii de femei au
Digi FM
De ce a dispărut din lumina reflectoarelor și cu ce se ocupă acum Dan Bordeianu. Actorul a rupt tăcerea: „Nu...
Pro FM
Loredana Groza, surprinsă în zăpadă doar cu o salopetă mulată și o haină de blană. Decolteul artistei nu a...
Film Now
Scandal în familia lui Nicolas Cage. Actorul, dat în judecată de fosta iubită, care îl acuză de neglijență în...
Adevarul
Strategia celui mai cunoscut agent imobiliar de scădere a prețului locuințelor: „E vina ta! Nu mai face asta!”
Newsweek
Șeful Casei de Pensii anunță beneficiu la pensie. Pensionarii îl primesc acasă
Digi FM
Alina Sorescu, despre momentul în care a plecat de acasă cu copiii și a inițiat divorțul: "Dacă plecam fără...
Digi World
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Digi Animal World
Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de zgardă...
Film Now
A rupt tăcerea după 30 de ani. Sharon Stone a spus cine este producătorul care a sfătuit-o să întrețină...
UTV
Rux și Opulență, atac dur la adresa lui Mihai Trăistariu: „Ești un penibil și vei rămâne un penibil!”