Rebelii Houthi au mai scufundat o navă comercială în Marea Roșie. Vrachierul grecesc avea la bord un echipaj de 22 de persoane

Data publicării:
tutor ship
Vrachierul deţinut de o companie din Grecia şi care naviga sub pavilion Liberia este a doua navă comercială scufundată de rebelii Houthi. Sursa foto: X

Vrachierul grecesc „Tutor”, care transporta cărbune, atacat în Marea Roşie de rebelii Houthi din Yemen săptămâna trecută, s-a scufundat, a confirmat miercuri o companie de salvare maritimă.

Nava vrachier a fost lovită pe 12 iunie de rachete şi de o barcă prevăzută cu explozivi dirijată de la distanţă. De atunci, nava a început să ia apă şi în final s-a scufundat, informează Agerpres.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Două ambarcaţiuni ale companiei de salvare pe mare "Tsavliris Salvage" s-au îndreptat spre locul unde a fost semnalată ultima poziţie a navei, dar li s-a comunicat de către forţele navale din zonă că resturile şi petele de petrol observate la suprafaţa apei indică scufundarea acesteia, prin urmare au abandonat misiunea.

Vrachierul deţinut de o companie din Grecia şi care naviga sub pavilion Liberia avea 22 de membri ai echipajului, dintre care 21 au fost evacuaţi, iar unul, ce pare că se afla în sala motoarelor în momentul atacului, este dat dispărut.

Aceasta este a doua navă comercială scufundată de rebelii Houthi, apropiaţi de Iran, care controlează coasta vestică a Yemenului. Aceştia recurg la astfel de atacuri cu drone şi rachete din noiembrie anul trecut, când au ameninţat că orice navă aflată în zonă şi a cărei destinaţie este Israelul poate fi o ţintă a lor, ca ripostă faţă de ofensiva armatei israeliene împotriva grupării Hamas în Fâşia Gaza. Rebelii Houthi au atacat însă şi nave fără legătură cu Israelul.

Un astfel de atac cu rachete a avariat grav săptămâna trecută nava cargou "Verbena", sub pavilion Palau, deţinută de o campanie ucraineană şi care transporta materiale de construcţie. Echipajul nu a reuşit să oprească incendiul şi a abandonat cargoul, care acum pluteşte în derivă în Golful Aden şi riscă să se scufunde la rândul său.

Citește și Nava britanică Rubymar, atacată de rebelii Houthi, s-a scufundat. Imagini cu cargoul în timp ce este înghițit de ape 

Editor : M.I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât de des trebuie să-ți speli picioarele: Adevărul surprinzător despre...
Digi FM
Cu ce se ocupă Petre Roman după ce a renunțat la cariera politică: „Aceasta e satisfacția mea cea mai mare...
Pro FM
Debodează de senzualitate și arată acest lucru. Karmen, irezistibilă în ținute ce-i subliniază decolteul...
Film Now
Acum un an, Owen Cooper era un băiat normal și juca fotbal în parc, azi e la Hollywood. Ce spun vecinii...
Adevarul
Transformarea dramatică a unui soldat ucrainean, care a pierdut 40 de kilograme în aproape trei ani de...
Newsweek
Care pensionari nu iau 400 lei ajutor la pensie în aprilie și nici bani pe cardul de alimente? De ce
Digi FM
Shiloh, fiica actorilor Angelina Jolie și Brad Pitt, imagini virale. Fanii sunt convinși că adolescenta calcă...
Digi World
De cât somn avem cu adevărat nevoie? Cercetătorii dezvăluie ce se întâmplă cu creierul atunci când nu dormim...
Digi Animal World
Această femeie a coborât un munte, cărându-și câinele de 49 de kilograme în spate. Imaginile cu animalul...
Film Now
Chet, fiul lui Tom Hanks, dezvăluie numele actriței care i-a oferit „cel mai bun moment” din viața lui. Este...
UTV
Chef Matteo Grandi a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. La ce alimente a renunțat din dieta sa