Peste 1.800 de ruși au intrat „fără nicio bază legală” în Polonia, după începutul invaziei din Ucraina

Data publicării:
Poland passport of European Union on blue flag background close up. Tourism and citizenship
Foto: Profimedia Images

Peste 1.800 de ruși au intrat în Polonia cu vize eliberate „fără nicio bază legală” pe o perioadă de 22 de luni între începutul războiului Moscovei împotriva Ucrainei și anul acesta, a declarat șeful Oficiului Suprem de Audit din Polonia (NIK), conform Politico.

Oficiul și-a publicat joi concluziile privind activitățile Ministerului de Externe al Poloniei din 2018 până în 2024, în timpul guvernului precedent al partidului naționalist de extremă dreapta Lege și Justiție (PiS), semnalând mai multe nereguli.

„Cel puțin din noiembrie 2022 până în mai 2023, a existat un mecanism netransparent și corupt la Ministerul Afacerilor Externe pentru a influența anumiți consuli polonezi în vederea accelerării procesării cererilor de viză”, a declarat șeful NIK, Marian Banaś. „Aceasta include eliberarea de vize fără ca solicitanții să se prezinte personal”.

De asemenea, Banaś a pus la îndoială programul „Polonia. Business Harbour”, care a încurajat specialiștii și companiile să se mute în Polonia, dar care a fost anulat de noul guvern pro-occidental al premierului Donald Tusk la începutul acestui an. Banaś a susținut că vizele eliberate în cadrul programului nu aveau „niciun temei juridic”.

„Aceasta a fost cea mai ușoară, rapidă și ieftină modalitate de a intra pe teritoriul Poloniei și al UE, care a fost utilizată de peste 1.800 de cetățeni ai Federației Ruse între 1 martie 2022 și 31 decembrie 2023”, se arată în raportul NIK. Rusia și-a lansat invazia la scară largă a Ucrainei la 24 februarie 2022.

Premierul polonez Donald Tusk a spus despre concluziile raportului că sunt „devastatoare”.

„După atacul asupra Ucrainei, aproape 2.000 de ruși au primit vize poloneze, adesea prin încălcarea legii și sfidând sancțiunile”, a declarat premierul.

Ministrul de externe Radosław Sikorski a deplâns, de asemenea, rezultatele: „Confirmăm că au fost exercitate presiuni scandaloase, nejustificate asupra consulilor polonezi”, a spus el.

„Acest lucru nu este nimic nou pentru actuala conducere a Ministerului Afacerilor Externe și coincide cu rezultatele auditurilor noastre interne. Confirmăm că, din păcate, în special între 2018 și 2023, a existat o pierdere a controlului asupra sistemului de vize”, a declarat ministrul.

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Traian Băsescu e la pământ! Fiica riscă închisoarea, este ştirea momentului în România. Prima reacţie...
Digi FM
Actorul Marius Manole, luat cu Salvarea de pe scenă din cauza epuizării: „Făceam niște abuzuri”
Pro FM
Grammy 2025. Șapte momente de neuitat de la gală. Cine sunt artiștii care au stârnit ample controverse (FOTO...
Film Now
Adevărul a ieșit la iveală după zeci de ani. Robert De Niro a fost interesat de Whitney Houston: „Era...
Adevarul
Alimentul care conține de două ori mai mult potasiu decât o banană, prea puțin consumat în România
Newsweek
Pensiile, în pericol? Statul are nevoie de încă 20.000.000.000 lei să le plătească. De unde ia banii
Digi FM
O româncă întoarsă acasă, după cinci ani petrecuți în Anglia, uimită de ce a găsit în țară: „Să nu mai...
Digi World
1 din 10 români suferă de diabet. Simptomele pe care le au copiii nediagnosticați încă
Digi Animal World
Reacția unui câine când stăpâna lui încearcă să-i taie unghiile: „Atât de multă dramă n-am mai văzut”
Film Now
Un actor cvasinecunoscut, noul preferat pentru a deveni James Bond în locul lui Daniel Craig. E scoțian și...
UTV
Bianca Censori, goală pe covorul roșu la Grammy. Vezi apariția scandaloasă alături de Kanye West care a șocat...