Un jurnalist ar fi murit după ce a fost tras în apa unei lagune de un crocodil

Data publicării:
paul-mcclean

Un jurnalist Financial Times ar fi murit după ce a fost tras în apa unei lagune din Sri Lanka de un crocodil, scrie The Guardian.

Un turist britanic a fost dat dispărut, joi după-amiază, după ce martori l-au văzut tras în apa unei lagune din Sri Lanka de un crocodil, relatează News.ro.

Bărbatul, care se presupune că a murit, a fost anunţat că ar fi Paul McClean, în vârstă de 24 de ani, jurnalist al Financial Times.

El lua lecţii de surf şi a fost tras în apa unde se oprise să se spele pe mâini, au spus martori.

Un turist scoţian, care îşi petrece vacanţa în zonă, a declarat: ”Un turist britanic se afla la Elephant Rock, un loc pentru surf. În imediata apropiere se află o lagună. El a fost la toaleta de lângă şi a fost prins de crocodil. Sunt mulţi în lagună. Ultimul lucru pe care l-au văzut oamenii au fost braţele lui ridicate din apă, după care a fost tras. Am fost acolo, dar nu am văzut exact cum s-a întâmplat. Oribil”.

El a adăugat că trupul bărbatului este căutat, însă nu a fost găsit. ”Sunt 90% siguri că a fost un crocodil, însă mai mulţi au spus că ar putea fi vorba despre nisipul mişcător din lagună”.

Fawas Lafeer, proprietarul Safa Surf School, localizată în apropierea locului unde a avut loc incidentul, a afirmat că martorii au văzut cum un crocodil l-a prins. Lafeer a auzit de cele întâmplate de la mai mulţi localnici care au fost martori. ”Este prima dată când se întâmplă aşa ceva. Elephant Rock a fost mereu sigur pentru surf”.

Un turist din Australia a scris pe Facebook că armata şi poliţia îl caută pe bărbat.

Daily Telegraph a scris că victima este McClean, reporter al secţiei Fast FT. Un coleg al lui McClean a declarat pentru ziar: ”Suntem înmărmuriţi. Era un copil minunat, un fan Everton, foarte deştept. Este o tragedie”.

McClean, care a absolvit Universitatea Oxford, lucra pentru Financial Times de doi ani. El a scris, între altele, despre Uniunea Europeană şi Brexit, petrecând anul acesta mai multe luni la Bruxelles.

Un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe a declarat că familia bărbatului care a fost dat dispărut în Sri Lanka beneficiază de asistenţă din partea autorităţilor britanice.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Secretul ciudat al lui Iohannis, dezvăluit de prieteni! Motivul pentru care nu mai iese din casă, ce face...
Digi FM
Cu ce se ocupă Petre Roman după ce a renunțat la cariera politică: „Aceasta e satisfacția mea cea mai mare...
Pro FM
Debodează de senzualitate și arată acest lucru. Karmen, irezistibilă în ținute ce-i subliniază decolteul...
Film Now
Acum un an, Owen Cooper era un băiat normal și juca fotbal în parc, azi e la Hollywood. Ce spun vecinii...
Adevarul
Transformarea dramatică a unui soldat ucrainean, care a pierdut 40 de kilograme în aproape trei ani de...
Newsweek
Care pensionari nu iau 400 lei ajutor la pensie în aprilie și nici bani pe cardul de alimente? De ce
Digi FM
Shiloh, fiica actorilor Angelina Jolie și Brad Pitt, imagini virale. Fanii sunt convinși că adolescenta calcă...
Digi World
De cât somn avem cu adevărat nevoie? Cercetătorii dezvăluie ce se întâmplă cu creierul atunci când nu dormim...
Digi Animal World
Această femeie a coborât un munte, cărându-și câinele de 49 de kilograme în spate. Imaginile cu animalul...
Film Now
Chet, fiul lui Tom Hanks, dezvăluie numele actriței care i-a oferit „cel mai bun moment” din viața lui. Este...
UTV
Chef Matteo Grandi a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. La ce alimente a renunțat din dieta sa