Trei eleve din Burundi, arestate pentru că ar fi mâzgălit chipul președintelui pe manualele școlare

Data publicării:
presedinte

Trei eleve din Burundi și-au petrecut weekendul în spatele gratiilor și riscă până la cinci ani de închisoare pentru că au desenat cu pixul pe chipul președintelui din manualele lor de la școală, anunță Human Rights Watch, citat de CNN.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Fetele, toate minore, au fost arestate săptămâna trecută, alături de alte colege ale lor, iar luni au fost puse sub acuzare pentru „insultarea șefului statului”. Ele așteaptă acum să fie judecate pentru că au mâzgălit pe caiete chipul președintelui Pierre Nkurunziza.

O fată în vârstă de 13 ani a fost eliberată pentru că nu are vârsta necesară pentru a putea fi trasă la răspundere legal, în timp ce alte patru fete au fost și ele eliberate ulterior.

Lewis Mudge, de la Human Rights Watch, spune că manualele școlare trec prin mâinile mai multor elevi, astfel încât este dificil să afli cine a mâzgălit chipul președintelui. „Este ridicol că ne aflăm în situația în care trebuie să avem o asemenea discuție. Este vorba despre niște eleve care au fost arestate”, spune el.

Nu este prima dată când copiii au fost arestați pentru astfel de „ofense” aduse președintelui. În 2016, agenții Serviciului Național de Informații din Burundi au arestat opt copii pentru că l-ar fi insultat pe președinte, scriind mesaje precum „Pleacă” sau „NU unui al treilea mandat”, pe o fotografie a liderului țării din manualele lor. De asemenea, sute de elevi au fost exmatriculați pentru că ar fi mâzgălit chipul președintelui.

Nkurunziza, care se află în fruntea statului din 2005, a fost reales în 2015 pentru un al treilea mandat, în ciuda protestelor masive și îngrijorărilor privind legalitatea candidaturii acestuia. Curtea Constituțională a decis însă că Nkurunziza era eligibil pentru un al treilea mandat întrucât a fost ales de Parlament, nu de popor, la primul mandat.

Mai multe persoane au murit în timpul protestelor din 2005. „Burundi era un etalon în regiune pentru libertatea de exprimare și asociere, însă acest lucru s-a încheiat când președintele a decis să schimbe constituția pentru a candida la un al treilea mandat”, adaugă Mudge.

 

 

 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Toți șoferii români care merg astfel cu mașina iau o amendă de 4.050 de lei. Când trebuie schimbate...
Digi FM
Andrei Perneș, fost concurent în emisiunea Mireasa, a murit după ce s-a răsturnat cu mașina. Împlinea 29 de...
Pro FM
Cine va moșteni averea de sute de milioane de euro a lui Julio Iglesias. Are afaceri de succes, un avion de...
Film Now
Vârsta, doar un număr pentru ea! Halle Berry, irezistibilă la 58 de ani, într-o ținută transparentă, cu un...
Adevarul
Un mare producător de mașini electrice a intrat în faliment. Acțiunile s-au prăbușit la bursă
Newsweek
Vor crește pensiile cu 12%, în septembrie, așa cum vrea Ciolacu? Avertisment dur de la BNR
Digi FM
Alina Sorescu, propunere de neimaginat de la fostul soț: "Voia să stau două săptămâni în casă cu fetele, apoi...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Turiști terifiați de o creatură surprinsă pe o plajă din Mexic. De ce i se spune „peștele apocalipsei”
Film Now
Jeremy Renner, relație secretă cu o influenceriță mult mai tânără. Experiențele dramatice care i-au unit
UTV
Mihai Trăistariu, declarații sincere despre viața amoroasă. „Mi-am luat decât puștoaice care sunt prea mici...