Rusia şi SUA lovesc industria petrolieră a ISIS

Data publicării:
avion sua

Avioanele ruseşti au distrus o rafinărie deţinută de Statul Islamic din Siria. Pe imaginile filmate de camerele de la bordul aeronavelor care au participat la raid se vede cum rezervoarele cu petrol izbucnesc în flăcări atunci când sunt lovite de bombe. De asemenea, au fost distruse şi sute de camioane folosite pentru transportul produselor petroliere. Mai mult, sute de terorişti au fost ucişi.

În ultimii ani, ISIS şi alte grupuri extremiste au creat un „oleoduct pe roţi” în teritoriile controlate. Sute de camioane transferă mii de tone de petrol în Irak. Asta este una dintre principalele surse de finanţare ale teroriştilor”, a spus Andrei Kartapolov, şeful-adjunct al Statului Major al Aviaţiei Ruse.

Industria petrolieră a islamiştilor a fost şi ţinta raidurilor americane din Siria şi Irak. Până acum, Statele Unite au evitat astfel de ţinte, ca să prevină victime în rândul civililor şi ca să limiteze distrugerile asupra rafinăriilor, care ar fi putut fi folosite ca sursă de venit de viitorul guvern sirian. Dar masacrul de la Paris a schimbat această opinie.

În Abu Kamal (în Siria, n.r.) am distrus 116 cisterne. Credem că am redus abilitatea ISIS de a transporta produse petroliere furate. Am efectuat 79 de raiduri aeriene care au ucis 300 de luptători inamici şi au distrus 105 poziţii ale ISIS”, a spus colonelul Steve Warren, purtător de cuvânt al Armatei Americane.

De asemenea, Statele Unite salută trimiterea în Orientul Mijlociu de către Franţa a portavionului Charles de Gaulle, nava amiral a flotei franceze.

Oficialii de la Paris şi Moscova au fost de acord să colaboreze militar în lupta cu ISIS. De asemenea, premierul italian Matteo Renzi susţine ideea Rusiei de a crea o mare coaliţie împotriva Statului Islamic, aşa cum s-a întâmplat şi în cel de-Al Doilea Război Mondial împotriva naziştilor.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...