Premiile Pulitzer. The Washington Post şi The Guardian au câştigat marele premiu

Data publicării:
washington post sediu

Premiile Pulitzer sunt cele mai importante premii din domeniul jurnalistic, iar cele două cotidiene au fost lăudate de juriu pentru, „distinsul exemplu de serviciu public de care au dat dovadă".

Premiul Pulitzer pentru fotografie a fost câştigat de doi jurnalişti de la The New York Times, pentru două teme diferite - atacul terorist din mall-ul din Kenya şi viaţa unui tânăr, rămas infirm în urma atentatului de la maratonul din Boston.

Denumite şi Nobel-urile din domeniul jurnalistic, Premiile Pulitzer au fost create de jurnalistul american de origine maghiară Joseph Pulitzer şi acordate prima oară în 1917. 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...