Oligarh rus, curtat de FBI

Data publicării:
Vladimir Putin și Oleg Deripaska
Vladimir Putin și Oleg Deripaska Foto: Guliver/Getty Imgaes

FBI şi Departamentul de Justiţie au încercat să abordeze un celebru oligarh rus în perioada 2014-2016 pentru a-l transforma în informator pentru Washington, relatează New York Times.

Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Summit
FOTO: Guliver / Getty Images

Este vorba despre multimiliardarul Oleg Deripaska, unul dintre cei mai influenţi oameni de afaceri ruşi cu legături puternice la Kremlin.

Deripaska se numără printre clienţii fostului şef de campanie a lui Trump, Paul Manafort, găsit vinovat recent pentru evaziune fiscală.

Oligarhului rus i s-ar fi propus să ofere informaţii despre un potenţial amestec al Rusiei în campania electorală, însă acesta a refuzat.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Gestul neaşteptat făcut de Lia Olguta Vasilescu în spatele lui Crin Antonescu! Nu şi-a dat seama că e filmată...
Digi FM
Eminem a devenit bunic. Fiica sa, Hailie Jade, a născut un băiat. Numele ales pentru bebeluș, o surpriză...
Pro FM
Motivul neașteptat pentru care Kim Kardashian ar fi luat legătura cu Beyoncé
Film Now
Cei mai în vogă actori de la Hollywood, confirmați în rolurile celor patru membri The Beatles. O experiență...
Adevarul
„Acolo o omoară pe sora mea”. Ce spune acum băiatul care, în urmă cu 17 ani, își condamna mama la închisoare...
Newsweek
De ce 800.000 pensionari iau 500 lei în plus la pensie pentru care nu au contribuit? Unde au muncit?
Digi FM
Kathleen Turner, actrița din „Giuvaierul Nilului”, de nerecunoscut. Vedeta în vârstă de 70 de ani se...
Digi World
O femeie a fost dependentă de solar ani la rând. Cum a ajuns să arăte pielea ei este devastator: „Dacă aș fi...
Digi Animal World
O pisică pierdută de cinci ani s-a întors la familia ei chiar de Ziua Mamei: „A fost un miracol”
Film Now
Brigitte Bardot, confesiuni la 90 de ani: „Am un temperament de foc, e greu să fiu doborâtă”. Cum arată o zi...
UTV
Romina Gingașu răspunde zvonurilor despre divorțul de Piero Ferrari. „Presiunea în cuplul nostru vine din...