Mii de sirieni trăiesc în frig, în corturi, în Liban

Data publicării:
sirieni
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Ninsoarea căzută peste întreg Orientul Mijlociu este un coşmar pentru refugiaţii sirieni din Liban, atrag atenţia agenţiile umanitare. Agenţia ONU pentru refugiaţi încearcă să îi ajute cu pături şi saltele.

„Sperăm că vom putea să îi acoperim pe toţi, dar numărul acestora creşte pe zi ce trece, iar aceste tabere sunt principala noastră grijă”, spune Lisa Abou Khaled, purtător de cuvânt UNHCR.

În Liban, autorităţile nu permit ridicarea unor clădiri pentru refugiaţi, de teamă că aceştia nu vor mai pleca de acolo.

Şi Fâşia Gaza a fost afectată de vremea capricioasă. Ploile torenţiale au dus la inundarea oraşului Gaza. Mulţi locuitori au fost salvaţi acolo cu bărcile. Cel puţin 30 de oameni au fost răniţi în accidente rutiere provocate de şoseaua plină de apă, iar mai multe case s-au dărâmat din cauza furtunii.

În schimb, oraşul Ierusalim a fost paralizat de un strat de 30 de centimetri de zăpadă. Primarul a cerut ajutorul armatei pentru a curăţa străzile. În Oraşul Sfânt a nins în continuu în ultimele două zile şi autorităţile vorbesc de cea mai puternică furtună de zăpadă din ultimele decenii.

Zăpada a căzut în abundenţă şi în Cisiodania. A fost bucuria copiilor din Betleem care s-au bătut cu bulgări.

A nins şi în capitalei Iordaniei, Amman. Au fost mai multe accidente rutiere din cauza ninsorii, dar cazurile nu au fost grave. Aşa că cei mai mulţi dintre locuitori s-au bucurat de zăpadă. Meteorologii anunţă că vremea va rămâne rece şi în următoarele zile.  

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Județul care a dispărut de pe harta României. Cu o istorie bogată și o populație însemnată, acum regiunea...
Digi FM
Cea mai mare iubire a Papei Francisc. Amalia, femeia care ar fi putut schimba istoria: „Mi-a spus că dacă nu...
Pro FM
Katy Perry, imaginile care i-au adus din nou critici din partea fanilor: „O altă încercare disperată de a...
Film Now
Penn Badgley, afectat de moartea lui Michelle Trachtenberg, colega lui din Gossip Girl: „Avea un râs...
Adevarul
Țara în care prețurile sunt mai mici ca în România, iar salariul minim e 2.234 de euro. „Poți să nu lucrezi...
Newsweek
Ministrul Muncii, anunț despre creșterea pensiei și Mica recalculare: „Valorificăm toate veniturile”
Digi FM
Cum arată actrița Sophie Marceau la 58 de ani. În anii '90, franțuzoaica impresiona cu frumusețea ei naturală
Digi World
"Așteptări vs. realitate. Mă simt înșelată". A crezut că și-a închiriat cea mai frumoasă cameră cu vedere la...
Digi Animal World
Descoperirea șocantă făcută de un bărbat în propriul dormitor. Ce se ascundea în perna sa: „Așa ceva nu am...
Film Now
Dolph Lundgren, secretul căsniciei fericite cu soția sa, mai tânără cu 39 de ani decât el: „E ciudat, dar...
UTV
Mira s-a mutat cu Levi Elekes într-o casă luminoasă: „În sfârșit mă trezesc cu chef de viață”