Lukașenko recunoaște pentru prima oară că armata bielorusă i-a ajutat pe migranți să ajungă la granița UE: „Suntem slavi. Avem suflet”

Data actualizării: Data publicării:
Aleksandr Lukașenko, la masă cu un jurnalist, într-o sală goală cu un steag în spate
Aleksandr Lukașenko a acordat un interviu jurnalistului BBC Steve Rosenberg. Foto: Profimedia Images

Aleksandr Lukașenko a declarat, vineri, într-un interviu acordat BBC, că „este foarte posibil” ca forțele sale să-i fi ajutat pe migranți să treacă granița spre Polonia, însă a negat că au aceștia au fost invitați cu scopul explicit de a declanșa o criză la granița UE. 

„Cred că este foarte posibil (n. red. – ca migranții să fie ajutați să ajungă la granița Poloniei”). Suntem slavi. Avem suflet. Trupele noastre știu că migranții merg spre Germania. Poate cineva i-a ajutat, nici măcar n-am de gând să încerc să aflu dacă așa s-a întâmplat.”, a spus Lukașenko în prima recunoaștere publică a unei posibile responsabilități a Belarusului în criza fără precedent de la granițele Uniunii Europene.

Totuși, dictatorul bielorus a negat că a invitat miile de migranți cu scopul explicit de a provoca o criză la graniță.

„Le-am spus că eu nu voi aresta migranți la graniță și nici nu-i voi reține la graniță. Dacă tot vor încerca să vină, nu îi vor opri pentru că nu vin în țara mea, vin în țările voastre. Asta am vrut să spun. Nu i-am invitat eu și ca să fiu sincer nu vreau să treacă prin Belarus”.

Criză fără precedent la granița Uniunii Europene cu Belarus

De mai multe săptămâni, la granița UE-Belarus se desfășoară o criză majoră după ce mii de migranți din Orientul Mijlociu, Afganistan și Africa au încercat să treacă ilegal granița. Uniunea Europeană și țările de la graniță îl acuză pe Lukașenko că a orchestrat întreaga criză cu girul lui Vladimir Putin, pentru a se răzbuna pentru sancțiunile impuse de blocul european pentru reprimarea brutală a protestelor pro-democrație din Belarus.

În mijlocul scandalului care a provocat inclusiv ciocniri între migranți și forțele de ordine poloneze, Polonia a solicitat ajutor de la armata britanică pentru consolidarea graniței și a anunțat că va construi un gard de peste șase metri înălțime pentru a opri intrarea migranților pe viitor. De cealaltă parte, Lukașenko a cerut ajutorul Rusiei, care a trimis bombardiere de sprijin și a susținut, cel puțin la nivel retoric, discursul dictatorului de la Minsk.

Citiți și: Un copil de 9 ani cu picioarele amputate se află printre migranții care așteaptă în frig la granița UE

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...