Video Liderul opoziției din Venezuela a fost prins și bătut de oamenii lui Nicolas Maduro

Data publicării:
mulțime de oameni în fața unui bărbat prins din spate, cu cămașa suptă
Juan Guaido spune că a fost „prins într-o ambuscadă” de membri ai partidului de guvernământ, sâmbătă. Foto: Captură Twitter

Liderul opoziției din Venezuela, Juan Guaido, recunoscut drept președinte interimar al țării de către guvernul Statelor Unite, a fost prins și bătut de membri ai Partidului Socialist Unit al Venezuelei, formațiunea lui Nicolas Maduro, scrie DW.

Juan Guaido spune că a fost „prins într-o ambuscadă” de membri ai partidului de guvernământ, sâmbătă. Guaido, care susține că se află în fruntea guvernului legitim al țării, a acuzat partidul lui Maduro că l-a atacat. El spune că a fost „lovit și insultat” de oamenii lui Maduro.

În clipurile care au apărut pe rețelele sociale, mai mulți bărbați pot fi văzuți țipând și gesticulând spre Guaido înainte de a-l lovi și împinge, în timp ce în jur începe o învălmășeală generală.

Într-o altă fotografie, Guaido apare ținut de un bărbat în fața unei mulțimi, în timp ce un altul îi rupe cămașa.

Conform informațiilor cunoscute, Guaido a fost atacat la o maternitate din San Carlos, capitala statului Cojedes, în nord-vestul Venezuelei. El se afla acolo la o întâlnire cu oamenii dintr-o comunitate rurală.

Într-un mesaj ulterior pe rețelele sociale, Guaido a numit două persoane despre care spune că pot fi identificate clar în fotografii și clipuri.

„Cei care m-au atacat astăzi, acești membri ai partidului regimului, ar trebui să-și asume asume responsabilitatea”, a spus Guaido.

„Nu vor reuși să ne ia de pe străzi. Ne vom onora angajamentul de a obține alegeri libere. Merg înainte și nu este nicio cale de a mă opri”, a adăugat șeful opoziției venezuelene.

Ce se întâmplă în Venezuela

După un set de alegeri controversate în 2018, în urma cărora Nicolas Maduro a fost declarat reales în funcția de președinte, Guaido, pe-atunci președinte al Parlamentului, s-a autodeclarat președinte interimar al țării, spunând că alegerile au fost falsificate, deci sunt invalide.

Statele Unite și Regatul Unit îl recunosc pe Guaido ca președinte interimar al Venezuelei, în dauna lui Maduro, președintele de facto al țării. Uniunea Europeană l-a recunoscut în această poziției până în ianuarie 2021 când l-a „retrogradat” la poziția de „interlocutor privilegiat”.

În prezent, Guaido este președintele Adunării Naționale, un comitet de parlamentari care susțin că sunt aleșii legitimi ai țării și că alegerile din 2018 și 2020 au fost fraudate.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...