Întâlnire misterioasă între viitorul ambasador al SUA la Moscova și omologul său rus din Washington

Data publicării:
Nominee for Ambassador to Russia Testifies to Senate Committee in Washington
Viitorul ambasador al Statelor Unite la Moscova, Lynne Tracy. Foto: Profimedia Images

Viitorul ambasador al Statelor Unite la Moscova, Lynne Tracy, a avut marţi o întrevedere cu şeful misiunii diplomatice a Rusiei la Washington, Anatoli Antonov, a anunţat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Ned Price, transmite Reuters.

Lynne Tracy, diplomat de carieră, a fost confirmată în postul de ambasador în Rusia de Senatul american în decembrie şi, potrivit lui Price, va pleca la Moscova în zilele următoare.

El a refuzat să dea detalii despre discuţie, dar a spus că ambasadorii nu au vorbit despre nicio formă de reglementări negociateale conflictului din Ucraina. 

Lynne Tracy se află în proces de a avea consultări cu birouri şi indivizi aici, la Washington, şi, în acest caz, a avut o ocazie de a avea o discuţie cu ambasadorul Antonov, a explicat Price.

Lynne Tracy, fost ambasador în Armenia şi adjunct de şef de misiune la Moscova între 2014 şi 2017, îşi preia postul într-un moment în care relaţiile ruso-americane se află în cel mai de jos punct de la sfârşitul Războiului Rece, notează Agerpres.

Tracy îi urmează lui John Sullivan, care a părăsit Moscova în septembrie, după ce fusese numit de fostul preşedinte Donald Trump şi menţinut în post de Joe Biden.

Pe fondul deteriorării relaţiilor bilaterale, Washingtonul şi Moscova s-au aflat într-o dispută şi în privinţa personalului ambasadelor lor din cele două capitale, criticându-se reciproc pentru impunerea de restricţii.

Cu câteva luni înaintea plecării sale, John Sullivan a îndemnat Rusia să nu închidă ambasada SUA. Price a reiterat miercuri importanţa canalelor de comunicare.

Am fost clari în ce priveşte dorinţa noastră de a menţine deschise canale de comunicare cu Rusia. Avem o ambasadă la Moscova, ea se află sub constrângeri din cauza presiunii şi a limitărilor pe care i le-a impus Kremlinul, a spus purtătorul de cuvânt.

Există canale de comunicare deschise. Folosim aceste canale pentru a transmite poziţia noastră în probleme care sunt de prioritate maximă pentru noi, a adăugat Price.

Editor : M.D.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...