Efort coordonat FSB – SVR pentru destabilizarea Moldovei. Cazul Evghenia Guțul

Data actualizării: Data publicării:
Putin și Evghenia Guțul
Putin și Evghenia Guțul. Fotografie de acum un an. Foto: Profimedia

Există o mare probabilitate ca Rusia să fi lansat încă o operațiune de destabilizare a situației din Moldova, arată o analiză a Institutului Robert Lansing.

La 25 martie, Evghenia Guțul, guvernatoarea Regiunii Autonome Găgăuzia, a fost arestată pe aeroportul din Chișinău în timp ce încerca să părăsească țara. Guțul este suspectată că a primit finanțare din Rusia prin intermediul oligarhului exilat Ilan Shor. Procurorii cer acum arestarea sa preventivă.

Guțul este membră a Partidului Șor, care s-a confruntat cu anchete penale pentru finanțare ilegală. În 2017, Ilan Șor a fost condamnat la șapte ani și șase luni de închisoare pentru implicarea sa în furtul a 1 miliard de dolari din sistemul bancar al Moldovei. Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB) ar fi facilitat transferul de active-cheie ale lui Shor, inclusiv acțiuni la Aeroportul Internațional Chișinău, către omul de afaceri rus Andrei Goncharenko. Conform documentelor FSB din 2020, aeroportul era considerat un „activ al lui Shor”.

Anchetatorii susțin că Guțul făcea contrabandă cu bani ruși în mod regulat în Moldova. Ea este acuzată că a coordonat operațiunile partidului și a primit fonduri de la un grup criminal organizat în valoare totală de peste 42,5 milioane de lei moldovenești (peste 2 milioane de euro).

Citește și

Republica Moldova a dat în urmărire internaţională un deputat prorus, dispărut după ce a fost condamnat la 12 ani de închisoare

„Credem că FSB ar putea fi direct implicat în arestarea lui Guțul pentru a provoca proteste împotriva guvernului moldovean. Din 2016, operațiunile serviciilor secrete ruse în Moldova ar fi fost supravegheate de generalul Dmitri Miliutin, șeful adjunct al Departamentului de informații operaționale al Serviciului al cincilea al FSB. Miliutin a operat frecvent prin intermediul lui Igor Chaika, fiul fostului procuror general al Rusiei, care a fost numit recent șef adjunct al Rossotrudnichestvo, agenția culturală externă a Rusiei. Evaluările noastre anterioare care legau numirea lui Chaika de planurile de destabilizare sunt susținute și de evoluțiile recente”, scrie IRL.

Lucrând alături de purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, se crede că Chaika a conceput strategii de subminare a președintelui moldovean Maia Sandu și de revenire a Moldovei în sfera de influență a Rusiei. În special, Serghei Narîșkin, șeful Serviciului rus de informații externe (SVR), a declarat că Moldova urmează o cale similară Ucrainei, sugerând un efort coordonat al FSB și SVR de a destabiliza țara.

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Domeniile din România în care se caută cei mai mulţi angajaţi. Sectoarele cu şanse mari să îţi găseşti loc de...
Digi FM
Mihaela Rădulescu, mândră de Maya Giotea, românca de 14 ani de la Britain's Got Talent. A postat-o pe...
Pro FM
Cu ce se ocupă fratele lui Mihai Trăistariu, care a plecat din România în urmă cu zece ani: „Se chinuia rău...
Film Now
Filmul care a depășit orice așteptări la debutul la box office. A făcut deja dublul cheltuielilor de producție
Adevarul
Tunelurile care bat recordul Transfăgărășanului. Cum vor arăta cele mai lungi zone acoperite de autostradă...
Newsweek
Casa de Pensii schimbă ziua când bagă pensia pe card. Majoritatea pensionarilor nu iau 400 lei bonus
Digi FM
Kathleen Turner, actrița din „Giuvaierul Nilului”, de nerecunoscut. Vedeta în vârstă de 70 de ani se...
Digi World
Ce se întâmplă în corpul tău când urci scările. Un exercițiu banal cu beneficii surprinzătoare
Digi Animal World
Un câine din SUA şi-a împuşcat accidental stăpânul. Cum s-a întâmplat
Film Now
Cum a reacționat Pierce Brosnan când soția lui a fost criticată pentru kilogramele în plus. Fanii: „Un...
UTV
O româncă a primit cel mai rapid Golden Buzz din istoria Britain's Got Talent: „N-am mai auzit așa ceva de la...