Demisii la Pentagon după ce a fost dat afară de Donald Trump secretarul Apărării

Data actualizării: Data publicării:
Donald Trump și Mark Esper
Donald Trump și ministrul apărării demis, Mark Esper. Foto: Getty Images

Departamentul Apărării american a anunţat că trei membri importanţi ai săi au renunţat la funcţii, a doua zi după ce preşedintele în exerciţiu al SUA, Donald Trump, l-a destituit pe ministrul Apărării Mark Esper.

Potrivit DPA, citată de Agerpres, cei trei sunt James Anderson, şeful direcţiei de politici a Pentagonului, Joseph Kernan, adjunct al ministrului apărării pentru informaţii, şi Jen Stewart, şeful de cabinet al ministrului apărării.

Printre cei care vor ocupa poziţiile vacante se află Anthony Tata, un general de brigadă în retragere, care a făcut comentarii controversate despre islam şi despre fostul preşedinte democrat Barack Obama. Tata va prelua funcţia de şef al direcţiei de politici a Pentagonului, în timp ce Kash Patel, fost consilier al congresmanului Devin Nunes, va deveni şeful de cabinet al ministrului.

Preşedintele american în exerciţiu, Donald Trump, a anunţat luni că l-a demis pe ministrul apărării, Mark Esper, părând să folosească ultimele luni de mandat la Casa Albă pentru reglarea de conturi în interiorul administraţiei sale, notează DPA.

Decizia nu a fost total neaşteptată, ţinând cont de divergenţele publice existente între Trump şi Esper pe mai multe subiecte în ultimele luni. Mark Esper se pregătea de ceva vreme pentru perspectiva demisiei sau a destituirii sale după alegerile de la 3 noiembrie, în special dacă Trump ar fi câştigat un al doilea mandat.

Esper l-a înfuriat pe Donald Trump prin opoziţia la ameninţarea preşedintelui că va trimite militari activi pentru a reprima protestele antirasism care au zguduit SUA în vară. În plus, Mark Esper nu a fost de acord nici cu atitudinea de desconsidere a NATO afişată de Trump, au mai indicat sursele.

Editor : A.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Tesla derapează în Europa: vânzările se prăbușesc, iar acțiunile scad după ce Elon Musk și-a...
Digi FM
Laura Cosoi, revoltată după ce a fost oprită în trafic de polițiști și amendată cu 2.400 de lei: „Cum își...
Pro FM
Val de reacții pe rețelele sociale după ce Benny Blanco a declarat că nu face duș în fiecare zi. „Selena, nu...
Film Now
Schimbare uriașă pentru influenta franciză James Bond. Cine preia puterea și controlul creativ. Actorul...
Adevarul
Cât câștigă un IT-ist care a decis să livreze mâncare: „Am ajuns la peste 15.000 de lei”. Ce spune un expert...
Newsweek
Vestea momentului de la Casa de PensiI. Pensiile vor veni mai repede. Sistemul merge DOCUMENT
Digi FM
Antonia suferă din cauza comentariilor răutăcioase. Alex Velea a dat tot din casă: „Au nenorocit-o psihic”
Digi World
Cuplul cu cea mai longevivă căsnicie din lume, în Cartea Recordurilor. Secretele simple ale brazilienilor...
Digi Animal World
Cea mai curioasă pisică face senzație pe TikTok. Videoclipul a strâns milioane de vizualizări
Film Now
De ce nu l-a însoțit Calista Flockhart pe Harrison Ford la gala SAG Awards 2025. Actorul a rupt tăcerea: „E...
UTV
Bianca Censori, complet dezbrăcată în noul poster al filmului său. Kanye West: „Sunt atât de mândru de soția...