Barcelona vrea mai puţini turişti pe plajele sale

Data publicării:
barcelona

Sunt atât de mulţi turişti pe plajele din Barcelona încât primăria caută variante, cât mai civilizate, să-i mai împuţineze. Problema este pe cât de neobişnuită pe atât de serioasă: plajele metropolei catalane sunt arhipline.

Numărul turiştilor a crescut cu 25% în ultimii doi ani, iar o zi de relaxare la malul mării a devenit mai degrabă o corvoadă. Aşa că municipalitatea preferă calitatea în locul cantităţii şi a decis să reducă numărul şezlongurilor şi să ofere servicii şi condiţii mai bune unor grupuri mai restrânse.

Barcelona are patru kilometri şi jumătate de plajă în zona urbană. Anul trecut au fost 4,7 milioane de turişti, cu 900.000 mai mulţi decât în 2014. Sezonul estival a început oficial luni şi se va încheia pe 17 septembrie.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cine s-ar putea pensiona la 60 de ani? Proiectul care ar aduce multă fericire pentru aceşti angajaţi
Digi FM
Klaus Iohannis, filmat când mătura trotuarul din faţa casei sale din Sibiu. Imaginile sunt virale: „Nu mai...
Pro FM
Lady Gaga, cu mama și logodnicul la restaurant. Artista, pe tocuri imposibile, în pantaloni super scurți și...
Film Now
Iubirile lui Renée Zellweger. A fost căsătorită doar patru luni. „Bridget Jones” împlineşte 56 de ani
Adevarul
A slăbit 90 kg în 8 luni fără înfometare. Secretul unui chef Michelin e mai simplu decât crezi
Newsweek
Anunț de la Casa de Pensii. Ce documente trebuie depuse pentru un ajutor de 1.700 lei la pensie?
Digi FM
"L-am strigat pe nume, dar nu mi-a răspuns. Atunci am ştiut că nu mai era nimic de făcut". Medicul papei...
Digi World
Ce este memoria falsă. Cum își „inventează” creierul amintiri
Digi Animal World
Momentul când o familie din India s-a trezit un leu în bucătărie: „Ne așteptăm să vedem un păianjen în colț...
Film Now
Ce reprezintă tatuajul pe care și l-a făcut Shiloh, fiica Angelinei Jolie. Adolescenta are o legătură...
UTV
Lidia Buble și Horațiu Nicolau, escapadă de Paște în Caraibe: „În habitatul meu natural”