Ambasadorul Vaticanului, convocat la MAE ucrainean după afirmaţiile Papei Francisc despre asasinarea Dariei Dughina

Data publicării:
papa francisc isi face cruce
Papa Francisc. Foto: Profimedia

Ucraina a reacţionat dur după ce Papa Francisc a descris-o pe Daria Dughina, fiica scriitorului ultranaţionalist rus Aleksandr Dughin asasinată sâmbătă la Moscova, drept o victimă nevinovată a războiului. Ambasadorul Vaticanului a fost convocat vineri la MAE de la Kiev pentru a i se transmite un protest, asta după ce şi ambasadorul ucrainean la Vatican a criticat declaraţiile suveranului pontif.

''Ucraina este profund dezamăgită de cuvintele suveranului pontif, care compară incorect agresorul şi victima'', menţionează MAE ucrainean într-un comunicat citat de agenţia EFE, potrivit Agerpres.

''În acelaşi timp, este gravă decizia Papei Francisc de a menţiona în contextul războiului ruso-ucrainean moartea unui cetăţean rus pe teritoriul Rusiei, cu care Ucraina nu are nimic de-a face'', adaugă sursa citată.

''MAE ucrainean atrage atenţia nunţiului apostolic asupra faptului că, de la începutul invaziei pe scară largă a Ucrainei de către Federaţia Rusă, suveranul pontif nu a acordat niciodată o atenţie specială victimelor concrete ale războiului, între care se regăsesc 376 de copii ucraineni care au murit de mâinile ocupanţilor ruşi'', îşi mai argumentează Kievul protestul faţă de afirmaţiile Papei Francisc.

În final, MAE ucrainean cere ''ca în viitor Sfântul Scaun să evite declaraţii injuste care provoacă dezamăgire în societatea ucraineană''.

Miercuri, în timpul audienţei generale săptămânale de la Vatican, Papa Francisc a subliniat că ''nevinovaţii plătesc pentru război'', menţionând-o apoi pe ''sărmana fată aruncată în aer de o bombă pusă sub scaunul maşinii la Moscova''.

De asemenea, suveranul pontif a descris războiul ruso-ucrainean drept o ''nebunie'', adăugând că au fost ucişi atât copii ucraineni, cât şi ruşi, iar mulţi alţi copii au rămas orfani şi ''orfanii nu au naţionalitate''.

Reacţionând într-un mesaj pe Twitter, ambasadorul Ucrainei la Vatican, Andrei Iuraş, a calificat cuvintele Papei Francisc referitoare la Daria Dughina drept ''dezamăgitoare''. ''Cum este posibil să-l menţionezi pe vreunul dintre ideologii imperialismului (rusesc) drept victimă nevinovată? Ea a fost ucisă de ruşi'', a scris ambasadorul ucrainean.

Rusia pune asasinarea Dariei Dughina pe seama serviciilor secrete ucrainene, despre care afirmă că au acţionat printr-o femeie agent care după asasinat ar fi reuşit să treacă repede graniţa în Estonia, în timp ce Kievul neagă orice implicare.

Tatăl Dariei, filosoful şi scriitorul ultranaţionalist Aleksandr Dughin, pledează pentru unificarea zonelor rusofone şi a altor teritorii într-un nou imperiu care să cuprindă şi Ucraina.

Editor : I.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...