Administraţia Trump vrea să trimită migranţi în detenţie la Guantanamo. Închisoarea e de obicei destinația celor acuzați de terorism

Data actualizării: Data publicării:
Închisoarea Guantanamo
Foto: Profimedia

Administraţia Trump intenţionează să folosească închisoarea militară de la Guantanamo, rezervată în mod normal deţinuţilor acuzaţi de terorism, ca loc de detenţie pentru migranţi, a anunţat miercuri secretarul american pentru Securitate Internă, Kristi Noem, relatează AFP.

"Evaluăm situaţia şi vorbim despre ea chiar acum", a declarat ea pentru Fox News, precizând că această decizie este "la latitudinea preşedintelui". Închisoarea "este un atu şi vom continua să analizăm cum să folosim toate atuurile noastre pentru a asigura securitatea Americii", a adăugat Kristi Noem.

În timpul campaniei sale, Donald Trump a denunţat constant o "invazie" de migranţi, acuzaţi că "otravesc sângele" Statelor Unite şi că au provocat un val de criminalitate - ceea ce nicio statistică oficială nu o demonstrează.

Închisoarea de la Guantanamo a fost deschisă în 2002, în interiorul unei baze militare americane din Cuba, ca parte a "războiului împotriva terorismului" declarat de fostul preşedinte George W. Bush după atentatele din 11 septembrie 2001.

La Guantanamo au fost închişi sute de deţinuţi, între care membri ai Al-Qaida. În SUA au fost dezbateri aprinse din cauza condiţiilor de detenţie extreme şi a utilizării torturii în închisoare.
Foştii preşedinţi democraţi Joe Biden şi Barack Obama şi-au exprimat ambii dorinţa de a închide închisoarea, dar nu au reuşit în timpul mandatelor lor.

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Legătura personală a lui Trump cu frații Tate. Cum l-a introdus Barron pe tatăl său în „manosferă” în care...
Digi FM
“Profetul burselor”, avertisment serios: “Milioane de oameni își vor pierde locurile de muncă și casele”
Pro FM
Lady Gaga, pe tocuri imposibile la un eveniment în New York, alături de logodnicul ei. Ei nu au făcut rabat...
Film Now
Sebastian Stan, alături de frumoasa lui iubită, actrița Annabelle Wallis, pe covorul roșu la premiile BAFTA...
Adevarul
Crima care i-a șocat pe contemporani: Primar măcelărit ore în șir și lăsat să putrezească pe uliță
Newsweek
Ultima șansă pentru creșterea pensiilor. CCR decide marți soarta a sute de mii de pensionari
Digi FM
O femeie din București a transformat trotuarul în pârtie de schi. Imaginile au devenit virale
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Un bărbat din Mehedinți a rămas blocat în casă de propriul câine. A sunat la 112 de teamă că va fi atacat de...
Film Now
BAFTA 2025. Ce nu s-a văzut la TV. Gafele și cele mai controversate momente. Zoe Saldana a înjurat pe scenă
UTV
Reacția lui CRBL după ce s-a spus că relația lui cu Olga Guțanu e pe butuci din cauza geloziei: „Hai măi...