7 milioane de dolari despăgubire. Un bărbat din SUA a stat 49 de ani în închisoare pentru o crimă pe care nu a comis-o

Data publicării:
Închisoare
Glynn Simmons a fost condamnat la moarte în 1975, apoi sentința i-a fost comutată în închisoare pe viață. Foto: Profimedia

Un bărbat de culoare în vârstă de 71 de ani va primi o despăgubire de 7,15 milioane de dolari după ce a petrecut aproape o jumătate de secol în închisoare pentru o crimă pe care nu a comis-o în Oklahoma, informează News.ro.

Înainte de exonerarea sa, anul trecut, Glynn Simmons devenise deţinutul care petrecuse cei mai mulţi ani în închisoare din istoria SUA, potrivit Registrului naţional al exonerărilor din SUA.

Eliberat după 48 de ani, o lună şi 18 zile de închisoare, el a intentat un proces împotriva oraşului Edmond din Oklahoma şi a unui detectiv care a contribuit la arestarea sa. Luni, consiliul municipal a aprobat un acord financiar pentru a evita o bătălie juridică, potrivit documentelor publice.

Această despăgubire pune capăt „unei părţi” a proceselor intentate „împotriva oraşelor şi poliţiei care au falsificat probe (...) pentru a-i înscena o crimă”, au declarat avocaţii lui Glynn Simmons într-un comunicat publicat marţi „Domnul Simmons a petrecut o perioadă tragic de lungă în închisoare pentru o crimă pe care nu a comis-o”, a insistat Elizabeth Wang, una dintre avocatele sale.

„Chiar dacă nu va recupera niciodată acest timp, acest acord cu Edmond îi va permite să meargă mai departe, continuând să îşi revendice drepturile împotriva Oklahoma City şi a unui detectiv”.

Povestea lui Glynn Simmons

Glynn Simmons a fost condamnat la moarte în 1975, împreună cu un alt bărbat, Don Roberts, pentru uciderea unui angajat al unui magazin de băuturi alcoolice în timpul unui jaf în Edmond. Sentinţa lor a fost ulterior comutată în închisoare pe viaţă. Condamnarea celor doi bărbaţi s-a bazat pe mărturia unui client adolescent al magazinului, care a fost împuşcat în cap în timpul jafului, dar a supravieţuit. Adolescenta a susţinut că i-a recunoscut în timpul confruntării, însă o anchetă ulterioară a pus la îndoială afirmaţiile sale.

La proces, cei doi bărbaţi au explicat că nu se aflau în Oklahoma în ziua crimei.

Condamnarea lui Glynn Simmons a fost anulată în iulie 2023 de către instanţele americane. El a fost declarat oficial nevinovat în decembrie.

Don Roberts, celălalt bărbat condamnat în acest caz, a fost eliberat din închisoare în 2008, conform Registrului Naţional al Exonerărilor din SUA.

 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de Gestionați preferințele – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cele cinci țări europene pe care Vladimir Putin le-ar putea ataca după Ucraina. Noul avertisment lansat de...
Digi FM
Laura Cosoi, revoltată după ce a fost oprită în trafic de polițiști și amendată cu 2.400 de lei: „Cum își...
Pro FM
Val de reacții pe rețelele sociale după ce Benny Blanco a declarat că nu face duș în fiecare zi. „Selena, nu...
Film Now
Schimbare uriașă pentru influenta franciză James Bond. Cine preia puterea și controlul creativ. Actorul...
Adevarul
Eroul de război, marioneta lui Putin sau campionul la box: Cine l-ar putea înlocui pe Zelenski?
Newsweek
Vor crește pensiile speciale și militare. Banii se dau din urmă. Ce a decis Înalta Curte?
Digi FM
Antonia suferă din cauza comentariilor răutăcioase. Alex Velea a dat tot din casă: „Au nenorocit-o psihic”
Digi World
Cuplul cu cea mai longevivă căsnicie din lume, în Cartea Recordurilor. Secretele simple ale brazilienilor...
Digi Animal World
Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de zgardă...
Film Now
De ce nu l-a însoțit Calista Flockhart pe Harrison Ford la gala SAG Awards 2025. Actorul a rupt tăcerea: „E...
UTV
Bianca Censori, complet dezbrăcată în noul poster al filmului său. Kanye West: „Sunt atât de mândru de soția...