27 de morți și șapte victime neidentificate, bilanțul final după incendiul de la hotelul din Cambodgia, stins în 39 de ore

Data publicării:
hotelul din Cambodgia ars in incendiu
Incendiul de la hotelul-cazino din Cambodgia a făcut 27 de victime. Foto: Profimedia Images

La patru zile de la incendiul devastator care a cuprins un hotel-cazino de 17 etaje din Cambodgia, autoritățile au anunțat că au luat sfârșit căutările. În total, 27 de oameni au murit, printre care 17 turiști, informează Agerpres care citează DPA. Șapte dintre victime nu au putut fi identificate, au anunțat autoritățile. Desfășurarea de forțe a fost uriașă, iar stingerea incendiului a durat 39 de ore.

În total, 27 de persoane au fost ucise în incendiul care a izbucnit miercuri noapte în complexul de 17 etaje Grand Diamond City Hotel şi Cazino din Poipet, relatează luni Khmer Times, citând un purtător de cuvânt al agenţiei de protecţie împotriva dezastrelor.

Printre morţi se află 17 turişti din Thailanda, precum şi cetăţeni malaizieni, nepalezi şi chinezi, a spus el.

Multe dintre victime au murit din cauza inhalării de fum sau din cauza rănilor suferite când au sărit din clădirea în flăcări.

"Nu am putut identifica şapte cadavre", a spus purtătorul de cuvânt. Peste 100 de persoane au fost rănite în incendiu.

Acum se investighează "cine este responsabil", a declarat guvernatorul provinciei Banteay Meachey, Oum Reatrey.

Una dintre posibilele cauze ale incendiului este un scurtcircuit, în condiţiile în care hotelul era decorat din abundenţă cu lumini pentru Crăciun şi Revelion, a declarat un purtător de cuvânt al autorităţilor.

Pompierii au avut nevoie de 39 de ore pentru a stinge incendiul, a mai spus Reatrey.

Peste 1.200 de salvatori din Cambodgia şi Thailanda au fost desfăşurate la locul incendiul, precum şi mai multe elicoptere.

Editor : D.D.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...