Calculele Guvernului: Salariul la privați nu scade, dacă angajatorul crește salariul brut

Data publicării:
ionut misa_govro

Ministrul Finanţelor garantează că noul sistem de impozitare, în care contribuțiile pentru pensii și sănătate trec la angajat, nu va duce la scăderea salariilor. Ionuţ Mişa a făcut chiar o demonstraţie, în studioul Digi24, la Jurnalul de seară. Numai că ministrul porneşte de la premisa că angajatorii vor creşte salariul brut, cu cele peste 20 de procente care fac acum diferenţa.

Calculele prezentate de ministrul Finanţelor pornesc de la un salariu mediu brut de 10.000 de lei. În prezent, un salariat plătit cu 10.000 lei brut are de achitat la stat contribuţii de sănătate şi pensii de 1.650 de lei. Se mai adaugă impozitul pe venit de 16%, adică peste 1.300 de lei. La sfârşitul lunii, după plata acestor impozite, el încasează puţin peste 7.000 de lei.

La rândul său, şi angajatorul are de plătit acum contribuţii de aproape 2.300 de lei, care se adaugă, practic, la suma brută de 10.000 de lei şi rezultă un cost salarial total de 12.275 lei.

De anul viitor, aceste contribuţii vor fi transferate pe umerii angajatului, iar calculele prezentate de ministrul Finanţelor pleacă de la un salariu brut de 12.275 de lei. Adică s-a adaugat şi ce îi revenea angajatorului.

În aceste condiţii, creşte şi suma pe care o va avea de plătit acelaşi angajat pentru CAS şi CASS, adică aproape 4.300 de lei. Vestea bună este că impozitul pe venit se va reduce la 10%, adică în jur de 800 de lei. Rezultă că salariatul va încasa aproape 7.200 de lei.

Aceasta înseamnă că salariul acestei persoane va creşte cu 167 de lei. Calculele ministrului au în vedere scenariul în care angajatorii vor creşte salariul brut cu partea ce le revine acum din contribuţiile sociale. Însă, specialiştii în drept spun că firmele private nu pot fi obligate să majoreze salariul brut.

În acest caz, dacă salariul brut rămâne 10.000 lei, angajatul va ajunge să primească un salariu net de puţin peste 5.800 de lei. Cu alte cuvinte, leafa sa lunară se va reduce cu mai bine de 1.100 de lei.

Contribuţii plătite din salariu (2017)

Salariu brut: 10.000 lei

Contribuţii angajat: 16,5% 1.650 lei

Impozit pe venit: 16% 1.336 lei

Contribuţii angajator: 22,75% 2.275 lei

Cost salarial (angajator): 12.275 lei

Salariu net (angajat): 7.014 lei

Contribuţii plătite din salariu (2018)

Salariu brut: 12.275 lei

Contribuţii angajat: 35% 4.296 lei

Impozit pe venit: 10% 798 lei

Contribuţii angajator: 0 0

Cost salarial (angajator): 12.275 lei

Salariu net (angajat): 7.181 lei

Contribuţii plătite din salariu (scenariu)

Salariu brut: 10.000 lei

Contribuţii angajat: 35% 3.500 lei

Impozit pe venit: 10% 650 lei

Contribuţii angajator: 0 0

Cost salarial (angajator): 10.000 lei

Salariu net (angajat): 5.850 lei

 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu spune că nu a dorit să devină preşedinte. Care era planul lui, de fapt: „România, o...
Digi FM
Cu ce probleme s-a confruntat Cristina Bâtlan. Fiul ei a fost operat de zece ori: „E o chestie foarte rară...
Pro FM
Sam Asghari, fostul soț al lui Britney Spears, recunoaște că relația cu vedeta i-a dat un impuls în carieră...
Film Now
Nicole Kidman, schimbare majoră în carieră după ce a fost acuzată că apare în mai toate filmele și serialele
Adevarul
Trump amenință Rusia cu consecințe „devastatoare” dacă nu acceptă acordul de încetare a focului cu Ucraina
Newsweek
Guvernul crește, mâine, pensiile pentru 2.800.000 de pensionari. Cine ia banii și când DOCUMENT
Digi FM
Ianis Hagi, marele absent la decorarea lui Gică Hagi de la Cotroceni. Motivul pentru care nu a participat la...
Digi World
Gustarea care-ți poate proteja ochii, superaliment și pentru inimă și creier. Consumată zilnic în cantități...
Digi Animal World
Momentul când un delfin de peste 400 de kilograme sare în barca unor pescari. Imaginile sunt virale
Film Now
Keanu Reeves, detaliile care îi arată latura „umană”. Ce a făcut timp de zece ani și nu a știut nimeni: „Mi-a...
UTV
Otniela Sandu, prima reacție după ce Sebastian Dobrincu s-a împăcat cu Ioana Ignat. „Faptele arată mai mult...