Galerie Foto Primele imagini din Institutul „Matei Balș” după incendiul în care au murit 5 pacienți

Data actualizării: Data publicării:
funingine pe peretii de la matei bals in urma incendiului
Cinci persoane au murit în incendiul de la „Matei Balș”. Foto: Facebook/Tudor - Tim Ionescu

Au apărut primele imagini din interiorul pavilionului afectat de incendiu de la Institutul „Matei Balș” din București, în urma căruia cinci pacienți au murit.

Imaginile au fost publicate de Tudor Ionescu, fost consilier general, care a cerut demisia celor pe care îi consideră responsabili: „Vlad Voiculescu spune lejer că el a făcut tot, Nicușor Dan spune că nu sunt probleme cu căldura (deși zona apare pe tabelul de avarii al Termoenergetica), Florin Cîțu  se laudă ce bine au intervenit, iar Klaus Iohannis ne spune (din nou) că e nevoie de reformă în sănătate... Deci probabil pacienții sunt de vină, nu? Un singur cuvânt... DEMISIA!”, a scris el pe pagina de Facebook.

incendiu-matei-bals-spital-covid (2)
Cinci persoane au murit în incendiul de la „Matei Balș”. Foto: Facebook/Tudor - Tim Ionescu

Citește și Incendiu la „Matei Balș”. O infirmieră a avut prezența de spirit să oprească alimentarea cu oxigen, alta a aruncat o pătură (avocat)

incendiu-matei-bals-spital-covid (3)
Cinci persoane au murit în incendiul de la „Matei Balș”. Foto: Facebook/Tudor - Tim Ionescu

Ancheta în cazul incendiului de la „Matei Balș” este în derulare. Criminaliștii și specialiștii de la INSEMEX, institutul din Petroșani specializat în astfel de cazuri, trebuie să inspecteze saloanele afectate, iar în paralel mai multe cadre medicale au fost chemate la audieri.

incendiu-matei-bals-spital-covid (4)
Cinci persoane au murit în incendiul de la „Matei Balș”. Foto: Facebook/Tudor - Tim Ionescu

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au deschis un dosar penal in rem pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă în cazul incendiului de la Institutul Matei Balş din Capitală, soldat cu moartea a cinci pacienţi.

Editor : G.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...