Singurul primar AUR din Vrancea a trecut la PNL. Un deputat al partidului spune că acesta ar fi fost șantajat de liberali

Data publicării:
Primarul Damian Nicolae ține un dosar în mână.
AUR Vrancea a anunţat, vineri, că Damian Nicolae, singurul primar pe care formaţiunea politică îl avea în judeţ, a decis să se alăture PNL Vrancea. Foto: Facebook

AUR Vrancea a anunţat, vineri, că Damian Nicolae, singurul primar pe care formaţiunea politică îl avea în judeţ, ar fi decis să se alăture PNL Vrancea, care i-ar fi promis sprijin politic pentru un al doilea mandat, în 2024.

„Începând de astăzi (vineri - n.red.), primarul AUR Pufeşti, Damian Nicolae, a abandonat partidul pe listele căruia a fost ales şi a decis să se alăture PNL, partid ce i-a propus că îl va sprijini pentru un al doilea mandat în 2024. Bănuim că această mişcare are legătură cu postul de director de şcoală, post în care a fost numită prietena sa, dar şi cu promisiunile de alte avantaje financiare, promisiuni făcute de PNL Vrancea. Cetăţenii comunei Pufeşti sunt îndreptăţiţi să ştie care sunt dedesubturile acestei mutări a primarului la alt partid, un partid numit liberal, specializat în trafic de influenţă şi alte infracţiuni de corupţie. Pe de altă parte, sondajul de opinie făcut recent în comună arată o prăbuşire a încrederii cetăţenilor în primarul Damian, datorită aroganţei sale şi lipsei de transparenţă decizională. Vă promitem că în 2024 vom avea un candidat mai serios la Pufeşti”, se arată într-un comunicat al filialei judeţene a AUR.

Deputatul AUR de Vrancea, George Badiu, consideră că primarul Damian Nicolae ar fi fost şantajat să se alăture PNL.

„În Vrancea nu sunt de racolat decât doi primari de la alte partide, anume unul de la AUR şi celălalt de la PMP. (...) Declar în mod public că mă voi opune din toate puterile şi cu toate mijloacele legale acţiunilor de tip mafiot ale PNL, cu toate că nu voi pierde din vedere nici trădările PSD şi USR. Să şantajezi primarii înseamnă să şantajezi comunităţi întregi, să determini oamenii să te voteze doar de frica tăierii investiţiilor”, a scris pe reţelele de socializare deputatul AUR, potrivit Agerpres.

Damian Nicolae, profesor de geografie la Şcoala Gimnazială Pufeşti, a candidat la alegerile din anul 2020 la primăria Pufeşti şi a obţinut 626 de voturi, respectiv 37,02%, fiind singurul candidat al AUR care a reuşit să câştige un mandat de primar în Vrancea.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Mesajul cutremurător transmis de Regele Charles, după ce s-a aflat de înmormântare. Nu i-a fost uşor să...
Digi FM
Ce îl enervează pe Smiley la Gina Pistol: „Nu suport”. Cei doi s-au căsătorit în urmă cu doi ani
Pro FM
Imagini cu Sabina Carpenter în România, la 13 ani, înainte să fie superstar. Prietenie cu o solistă de la noi...
Film Now
Pierce Brosnan, grijuliu și protector, alături de frumoasa sa nepoată, Isabella. Tânăra de 26 de ani este...
Adevarul
Româncă stabilită în Canada: „Costul traiului zilnic s-a dublat comparativ cu acum cinci ani”
Newsweek
Pensie mai mare cu 200 lei pentru o categorie de pensionari. Casa de Pensii anunță norocoșii
Digi FM
Gheorghe Gheorghiu parcă a întinerit după ce s-a căsătorit și a slăbit 25 de kilograme. În ianuarie a...
Digi World
De ce a fost numită 1 aprilie Ziua păcălelilor. Cum a fost aleasă data în care se fac cele mai multe glume și...
Digi Animal World
Momentul când o cățelușă imploră ajutor după ce puiul ei a fost lovit de o mașină: „A fost prima dată când...
Film Now
Pedro Pascal, pus la zid după ce a ridicat-o în slăvi pe Rachel Zegler, după eșecul filmului „Albă ca...
UTV
Mihai Trăistariu susține relația lui CRBL cu iubita mult mai tânără. „A divorțat și a lăsat tot pentru...