Pro România îl acuză pe Tudose de atitudini ostile, după ce a declarat pentru Digi24.ro că Ponta „îngroapă partidul”

Robert Kiss Data actualizării: Data publicării:
ponta tudose
Foto: InquamPhotos/Octav Ganea

Pro România l-a acuzat joi, prin intermediul unui comunicat de presă, pe vicepreședintele partidului Mihai Tudose de atitudine ostile și dezinformare, după ce fostul premier a declarat pentru Digi24.ro că deciza de suspendare a unor lideri ai partidului pune probleme candidaturii lui Mircea Diaconu. Tudose a mai spus că situația din Pro România este tensionată și că Victor Ponta „îngroapă partidul”.

„PRO România acuză dezinformări și atitudini ostile, în măsură să afecteze candidatura domnului Mircea Diaconu”. Biroul de presă al partidului susține că informația transmisă de Tudose, referitor la problemele pe care le-ar putea avea alianța electoarală care îl susține pe Mircea Diaconu, după suspendarea lui Sorin Câmpeanu, „este falsă și distribuită cu rea intenție”.

Mihai Tudose a declarat joi pentru Digi24.ro că suspendarea din toate funcțiile a parlamentarilor care au votat Guvernul Orban pune partidul într-o situație dificilă cu doar câteva zile înainte de alegerile prezidențiale pentru că Sorin Câmpeanu este și copreședinte al alianței cu ALDE care îl susține pe Mircea Diaconu.

„Azi trebuiau semnate de președintele de organizație niște liste pentru reprezentanții partidului în secțiile de votare. Păi dacă au suspendat președintele, cine să semneze? Doamna Meiroșu nu își mai asuma asta.  Câmpeanu e copreședintele al Alianței cu ALDE. Nu mai poate să semneze nimic, doar l-au suspendat, nu își mai asuma nici el. Să vedem și rezultatul la prezidențiale. Să vedem ce iese, că tot gândirea măreață a domnului Ponta a fost”, a declarat Mihai Tudose.

Pro România susține că deși a fost suspendat din partid și din toate funcțiile, Sorin Câmpeanu este în continuare copreședinte al Alianței cu ALDE.

„Liderii partidului PRO România precizează că domnul Sorin Cîmpeanu este în continuare co-președinte al Alianței Electorale "Un Om”, procesul administrativ și logistic nefiind modificat de schimbările din plan politic”, se arată în comunicatul de presă.

În același comunicat, conducerea partidului îl atacă pe Mihai Tudose.

„Apreciem ca fiind neverosimilă îngrijorarea domnului Mihai Tudose pentru candidatura domnului Mircea Diaconu. Această concluzie vine ca urmare a faptului că domnul Tudose nu a folosit, în toată această perioadă electorală, nicio oportunitate de a transmite vreun mesaj în sprijinul candidatului”.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu spune că nu a dorit să devină preşedinte. Care era planul lui, de fapt: „România, o...
Digi FM
Cu ce probleme s-a confruntat Cristina Bâtlan. Fiul ei a fost operat de zece ori: „E o chestie foarte rară...
Pro FM
Sam Asghari, fostul soț al lui Britney Spears, recunoaște că relația cu vedeta i-a dat un impuls în carieră...
Film Now
Nicole Kidman, schimbare majoră în carieră după ce a fost acuzată că apare în mai toate filmele și serialele
Adevarul
Trump amenință Rusia cu consecințe „devastatoare” dacă nu acceptă acordul de încetare a focului cu Ucraina
Newsweek
Guvernul crește, mâine, pensiile pentru 2.800.000 de pensionari. Cine ia banii și când DOCUMENT
Digi FM
Ianis Hagi, marele absent la decorarea lui Gică Hagi de la Cotroceni. Motivul pentru care nu a participat la...
Digi World
Gustarea care-ți poate proteja ochii, superaliment și pentru inimă și creier. Consumată zilnic în cantități...
Digi Animal World
Momentul când un delfin de peste 400 de kilograme sare în barca unor pescari. Imaginile sunt virale
Film Now
Keanu Reeves, detaliile care îi arată latura „umană”. Ce a făcut timp de zece ani și nu a știut nimeni: „Mi-a...
UTV
Otniela Sandu, prima reacție după ce Sebastian Dobrincu s-a împăcat cu Ioana Ignat. „Faptele arată mai mult...