Deputatul PSD lăudat de Sputnik propune suspendarea lui Klaus Iohannis înaintea Summit-ului de la Sibiu

Data actualizării: Data publicării:
171112_TSD_CONGRES_16_INQUAM_Photos_Octav_Ganea- plesoianu

Liviu Pleșoianu, deputat PSD de București, intens promovat și lăudat de Sputnik, principalul instrument de propagandă al Kremlinului, susține că președintele Klaus Iohannis ar trebui suspendat exact înainte de Summit-ul UE de la Sibiu, din mai 2019. Parlamentarul social-democrat se referă la șeful statului cu apelativele „Insul Bizar” și „ipochimenul” și susține că „e profund greșită orice atitudine care are la bază premisa integrității structurale și funcționale a mansardelor sale”.

180130_INTALNIRE_ROMANIA_plesoianu_30_006_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Sursă foto: INQUAM PHOTOS / Octav Ganea

„Este absolut evident că nu poți avea o colaborare, fie ea și strict instituțională, cu Insul Bizar. În ce îl privește, cred că e profund greșită orice atitudine care are la bază premisa integrității structurale și funcționale a mansardelor sale. Ca atare, singurul lucru pe care l-aș face fără să clipesc în relație cu Insul Bizar ar fi acela de a-l suspenda de exact atâtea ori cât e nevoie pentru ca ipochimenul să nu prindă niciun minut de președinție a Consiliului UE”, scrie deputatul PSD, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Acesta arată și că, în opinia sa, președintele Klaus Iohannis ar trebui suspendat „exact” înainte de Summitul UE care va avea loc la Sibiu.

„L-aș suspenda fără nicio ezitare exact înainte de Summit-ul de la Sibiu din mai 2019, pe care i-l face cadou Juncker cu doar câteva luni înaintea alegerilor prezidențiale! Nu glumesc. Eu exact asta aș face! Cu Insul Bizar nu ai cum altfel, iar faptul de a nu fi Președintele României exact în timpul Summit-ului de la Sibiu ar fi o absolut necesară măsură de retorsiune față de toate acțiunile delirante ale întâiului Bizar al țării”, scrie Pleșoianu.

Întrebat de jurnaliști, în contextul refuzului președintelui de a semna decretele de revocare din funcție a lui Paul Stănescu și Lucian Șova, dacă ia în calcul suspendarea lui Klaus Iohannis, liderul PSD, Liviu Dragnea, a răspuns negativ. „Nu este luat în calcul niciun demers, PSD nu va lua în calcul suspendarea (...). Nu inițiază PSD niciun demers de suspendare”, a spus Liviu Dragnea.

Primul Summit UE după Brexit va avea loc la Sibiu de Ziua Europei și va reuni 27 de şefi de stat şi de guvern ai ţărilor europene, 36 de delegaţii oficiale, 400 de invitaţi de rang înalt şi aproximativ 800 de jurnalişti.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...