Darius Vâlcov îi răspunde Corinei Crețu: „Asta, ca să înțelegem exact cum stau lucrurile!”

Data actualizării: Data publicării:
vot pozitiv valcov

Consilierul premierului Viorica Dăncilă dă replica, pe Facebook, comisarului european Corina Crețu, care a criticat săptămâna trecută Guvernul de la București și a spus că autoritățile române ar trebui să fie preocupate de atragerea banilor UE, nu de încheierea parteneriatelor public-private.

Darius Valcov, in Senatul Romaniei

Darius Vâlcov, consilier de stat în echipa premierului PSD-ALDE, condamnat în prima instanță la 8 ani de închisoare pentru fapte de corupție invocă o serie de cifre pentru a argumenta că este mai bine pentru statul român să apeleze la parteneriate public-private.

„Cifrele nu mint niciodată. Hai să vedem! Comisia Europeană alocă României 150 milioane euro pentru studiile și construcția (inclusiv dotarea) a trei spitale. Studiile, conform BEI (Banca Europeană de Investiții - n.r.), cei care le și elaborează, costă 120 milioane euro. Conform acelorași studii BEI, construcția și dotarea celor trei spitale costă 1,2 miliarde euro. Probabil din cele 30 de milioane euro rămase. Între timp, statul român scoate în parteneriat public privat studiul, construcția și dotarea unui spital, cu 140 milioane euro. Asta, ca să înțelegem exact cum stau lucrurile!”, scrie Vâlcov pe contul său de Facebook.

Săptămâna trecută, Corina Creţu a criticat din nou Guvernul de la Bucureşti. Comisarul european a spus că preocuparea principală a autorităţilor române trebuie să fie atragerea banilor europeni şi nu încheierea de parteneriate public-private. Şi asta pentru că prin aceste parteneriate se cheltuie bani de la buget.

Ideea realizării unor proiecte mari în parteneriat public-privat a fost criticată și de fostul președinte Traian Băsescu. „Ar trebui să nu facem niciun parteneriat public privat până ce nu cheltuim cele 9 miliarde de euro pe care le avem alocate pentru infrastructură. (...) Parteneriatul public privat înseamnă taxe mari, iar o firmă nu poate lua, ca statul, credite pe 25 de ani, cu perioadă de graţie de 5 ani. La parteneriatul public-privat nimeni nu ştie cât costă în mod real şi orice se poate negocia cu titularul de contract. De ce să nu le facă din bani europeni, că ăia sunt gratis. (...) Când am angajat toate fondurile alea şi vedem că avem proiect şi nu avem cu ce să le finanţăm, mai bine te duci la Banca Europeană de Investiţii, unde suntem şi membri şi care-ţi dă creditul pe 25 de ani cu cea mai mică dobândă posibilă şi cu minim cinci ani perioadă de graţie, dacă nu şapte, la lucrări de infrastrucutră. Să zicem că nu te duci acolo, dar angajează întâi toate fondurile europene şi apoi treci la parteneriat public privat”, a declarat Băsescu, la B1 TV.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...