Dacian Cioloș participă la proteste: Guvernul Dăncilă trebuie să plece. Anticipatele, singura soluție

Data actualizării: Data publicării:
ciolos

Fostul premier Dacian Cioloş îşi anunţă, duminică, participarea la proteste, afirmând că „riscăm să devenim ţara lui Dragnea”, relatează News.ro. „Trebuie să împiedicăm adoptarea oricărei legislaţii noi care afectează statul de drept şi ordinea constituţională”, spune Cioloş, care precizează că Guvernul Dăncilă trebuie să plece. În plus, Cioloş consideră că alegerile anticipate sunt singura soluţie de a relegitima clasa politică.

180330_ciolos MISCAREA_ROMANIA_IMPREUNA_06_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Foto: InquamPhotos/Octav Ganea

„Mi-am dorit foarte tare să cred că lucrurile se vor linişti. Că manipularea, minciuna şi agresivitatea vor înceta. Că ne vom întoarce la normalitate şi decenţă. M-am înşelat. Avem partidele lui Dragnea, televiziunile lui Dragnea şi guvernul lui Dragnea. Riscăm să devenim ţara lui Dragnea. România legilor lui Iordache, a justiţiei lui Nicolicea şi Şerban Nicolae şi a guvernului doamnei Dăncilă este o Românie iliberală care în ultima vreme pare să fie condusă în stil mafiot. România e a celor mulţi şi cinstiţi, care aşteaptă o ţară condusă pentru binele tuturor, şi nu doar pentru binele şefului PSD, al celor 73 de puşcăriaşi şi al celor care se tem de lege”, scrie Dacian Cioloş, duminică, pe Facebook.

El îşi anunţă astfel participarea la proteste.

„Vom fi în stradă. Trebuie să împiedicăm adoptarea oricărei legislaţii noi care afectează statul de drept şi ordinea constituţională. Să convingem Parlamentul că este acolo pentru România şi nu pentru Dragnea. Guvernul Dăncilă trebuie să plece. Nu numai pentru că este incompetent şi o ruşine pentru profesioniştii români, ci pentru că este construit pentru interesele unui om dovedit infractor şi nu pentru România”, mai spune Cioloş, care afirmă că „alegerile anticipate sunt singura modalitate de a relegitima clasa politică”.

De asemenea, Mişcarea România Împreună (RO+) a transmis un comunicat intitulat „Acum trebuie să alegem: ţara lui Dragnea sau o Românie dreaptă?”.

„Preşedintele PSD, Liviu Dragnea şi cei care fac scut în jurul lui vor să ne convingă să nu mai respectăm legile, să nu mai respectăm justiţia, să ne batem joc de statul de drept. Vor însă un stat captiv pe care să-l conducă fără să dea seamă nimănui. Un stat pe care să continue să-l sece de valori, de moralitate, de bogăţie, aşa cum o fac de zeci de ani încoace. Acum trebuie să spunem clar şi ferm dacă dorim un astfel de stat. Nu putem face asta decât manifestând în stradă, paşnic, împreună, cât mai mulţi. Trebuie să le aratăm că România nu este a celor câţiva care fug de lege şi le e teamă să-şi asume ce au făcut. România nu este a infractorilor, ci a celor mulţi şi cinstiţi, a celor care îşi doresc o ţară prosperă, în care să domnească legea, o ţară în care să se simtă în siguranţă, acasă, liberi şi demni”, se arată în document.

Un protest intitulat „Cod roşu de OUG” este anunţat pentru duminică seară în Piaţa Victoriei. Filosoful Mihai Şora a anunţat că va fi în Piaţa Victoriei, duminică seară, dar şi de fiecare dată când va fi nevoie. 

 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...