Raport GI-TOC: România a făcut progrese semnificative în combaterea corupției

Data actualizării: Data publicării:
Statue of justice,law concept
Foto: Profimedia Images

România a făcut progrese importante în combaterea corupției, se arată într-un raport Global Initiative Against Transnational Organized Crime (GI-TOC), finanțat de guvernul Statelor Unite și de Uniunea Europeană. Raportul cuprinde o analiză amplă a problemelor de crimă organizată cu care se confruntă țara noastră, aflată pe ruta traficanților de persoane sau de droguri.

În ceea ce privește corupția, raportul GI-TOC remarcă faptul că deși în continuare există preocupări serioase naționale și externe în legătură cu acest subiect, „România a făcut progrese semnificative în acest domeniu”.

„Țara a cunoscut o îmbunătățire puternică a climatului de guvernare în ultimii ani. În ceea ce privește corupția, una dintre cele mai vulnerabile zone din ultimul an au fost achizițiile publice și țara este încă clasată printre cel mai corupte din UE. Cu toate acestea, în timp ce rămân preocupări serioase, atât pe plan național, cât și internațional, România a făcut progrese semnificative în acest domeniu. Recent, unele personalităţile politice importante au fost înlăturate din funcţiile publice în urma unor anchete care au demonstrat că au abuzat de putere pentru a-și servi propriile interese”, se arată în raportul Global Initiative Against Transnational Organized Crime.

Raportul remarcă și capacitatea statului de a gestiona criza refugiaților după invazia rusă în Ucraina, în contextul în care „multe voci și-au exprimat îndoieli în legătură cu capacitatea autorităților române de a face față unui număr substanțial de refugiați și de a proteja oamenii de traficanți și rețele de crimă organizată”.

De asemenea, autorii raportului apreciază că: „Crima organizată din România nu pare să exercite putere sau influență asupra procesului democratic, fie la nivel national sau local. Cu toate acestea, corupția la nivelul guvernului și a partidelor politice, pornind de la degradarea economică şi morală a statului care s-a produs după căderea comunismului, este principala problemă pe agenda dezbaterilor naționale. De-a lungul anilor, încredere în autorități a fost erodată, evoluând de la frică în timpul dictaturii, la lipsa de respect față de lege în timpul procesului de reconstruire a statului.”

Este apreciată și activitatea Direcției Naționale Anticorupție.

„În plus, după 20 de ani de activitate, timp în care impactul acesteia a fost perceput ca fiind extrem de redus, Direcția Anticorupție, instituția de bază a țării pentru combaterea corupției care slăbește puterea statului, a părut revigorată. În plus, Guvernul României a adoptat Strategia Națională anticorupție 2021–2025, care urmărește îmbunătățirea măsurilor pentru a combate corupția  într-o serie de domenii, în special în sectorul sănătății și protecția mediului, la fel și Strategie Naţională Împotriva Traficului de Persoane 2018–2022”, menționează raportul Global Organized Crime Index 2023.

„România a ratificat mai multe convenții internaționale legate de activități criminale. În plus, țara are și respectă tratatele de extrădare atât cu UE cât și cu alte tari din afara spațiului comunitar. În ultimii ani, țara a depus eforturi pentru consolidarea cooperării internaționale în lupta împotriva crimei organizate, în special traficul de carne vie, criminalitate financiară și criminalitate cibernetică. Cadrul legal intern include legislația care acoperă majoritatea activităților criminale, inclusiv traficul de droguri, traficul ilegal de migranți, traficul de arme, spălarea banilor, evaziunea fiscală și infracțiunile cibernetice”, se mai arată în raport.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Imaginile zilei! Gestul făcut de Ilie Bolojan când nu ştia că este filmat. Cei din jur au rămas fără cuvinte...
Digi FM
Alex Dobrescu, tatăl copiilor Cristinei Cioran, ridicat de polițiști. Este acuzat de trafic de substanțe de...
Pro FM
Madonna, diva absolută a petrecerii ei Oscar. În corset strâns pe corp și fără niciun rid pe față: "Chirurgul...
Film Now
O recunoști pe actrița cu carieră legendară și trei Globuri de Aur? Pozată alături de asistentul ei, la o zi...
Adevarul
Un român îmbrăcat cu o uniformă falsă de militar instigă la violență pe net. Postarea a înfuriat internauții
Newsweek
8.000 lei în plus la pensiile speciale, deși pensiile contributive au fost tăiate cu 12%. De ce?
Digi FM
Moartea lui Gene Hackman. Ce spun reprezentanții companiei de gaz din New Mexico, în urma anchetei efectuate...
Digi World
Alimentele care-ți strică dinții la fel de tare ca zahărul. Le consumi des, dar nu te gândești la impactul...
Digi Animal World
Un șobolan a făcut spectacol într-un metrou din New York. Imaginile cu rozătoarea „dansând” pe bară sunt...
Film Now
"Mama lui Stifler" din American Pie, despre zilele ei de petrecăreață: "Eram complet lipsită de control și nu...
UTV
Madalina Ghenea a intors toate privirile la petrecerea lui Elton John