Radu Mazăre, prima noapte la închisoare în România. Pasageră a avionului: Se uita într-un punct fix

Data actualizării: Data publicării:
radu mazare in avion
Foto: Sonia Simionov

Radu Mazăre şi-a petrecut prima noapte la închisoare, în România. Prima din sentinţa de 9 ani pe care o are de executat. El urmează să apară, în scurt timp, şi în instanţă, deoarece mai sunt pe rol alte patru dosare în care este acuzat de corupţie. Între timp este în carantină pentru 21 de zile.

Îndată ce autotilitara care l-a adus pe Radu Mazăre la Penitenciarul Rahova a ajuns, porţile s-au închis, iar camerele de luat vederi nu au putut surprinde foarte multe detalii. Cert este că în următoarele 21 de zile, fostul edil se va afla aici, în carantină. Ulterior se va decide unde îşi va ispăşi pedeapsa de 9 ani de închisoare.

Discuție jurnalist -  avocatul lui Radu Mazăre: 

-Știți cumva, unde ar putea să ajungă după carantină?

-Nu, nu ştiu deocamdată nimic.

-V-au spus cei de aici că puteti să intraţi?

-Nu ştiu, aştept, depun împuternicirea şi mă anunţă.

El va executa pedeapsa în regim închis, ceea ce înseamnă că vizitele pe care le va primi vor fi mai rare și se va putea vedea cu rudele doar prin geam.

Avionul cu care a fost readus în ţară fostul primar al Constanţei a ajuns la Bucureşti în jurul orei 20.30.

Radu Mazăre a aterizat în România cu o întârziere de 20 de minute, din cauza ploii puternice. Nu a fost însă scos în aeroport pe circuitul normal al pasagerilor, pentru că Reprezentantii Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor au vrut să îl ţină departe de camera de luat vederi.

Drumul din Madagascar până în ţară a durat aproape o jumătate de zi, cu o escală de câteva ore în Paris. În avionul plecat din capitala Franţei, Radu Mazăre a stat pe un loc din spate, lângă geam. Nu a purtat cătuşe, dar a fost tot timpul înconjurat de patru ofiţeri de poliţie, cei care au avut misiunea de a-l supraveghea.

„(Cum s-a comportat?)A fost bine. Se uita într-un punct fix”, povestește o pasageră a avionului în care era Radu Mazăre.

În timpul celor patru ore petrecute pe aeroportul din Paris, Radu Mazăre a fost ţinut în camera de gardă. Fiul şi avocata sa depuseseră deja o cerere pentru azil politic. Autorităţile franceze au respins solicitarea deoarece aceasta fusese făcută înainte ca fostul edil să ajungă măcar pe aeroport. În plus, el nu s-a aflat niciun moment pe teritoriul francez, ci în zona de tranzit.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
7.500.000$, pregătirea unui pilot de vânătoare. Mai scump decât greutatea lui în aur
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...