Guvernul a aprobat desființarea Secției Speciale. Proiectul de lege va fi trimis în Parlament

Data actualizării: Data publicării:
stelian ion cu masca
Stelian Ion, ministrul Justiției. Foto: Inquam Photos / George Călin

Guvernul a aprobat în ședința de joi proiectul de lege privind desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție. Proiectul va fi trimis de executiv în Parlament pentru dezbatere și adoptare.

ACTUALIZARE. Guvernul a adoptat proiectul de desființare a Secției Speciale.


Proiectul de desființarea a SIIJ a fost transmis de Ministerul Justiției după avizul negativ al CSM. Stelian Ion a precizat că desființarea acestei secții înseamnă „o normalizare, o promisiune, un punct clar în programul de guvernare”.

Consiliul Superior al Magistraturii a dat aviz negativ proiectului care prevede desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție.

Consiliul Legislativ, condus de fostul deputat PSD Florin Iordache a avizat pozitiv proiectul de lege.

Editor : R.K.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Limba extrem de asemănătoare cu româna. Se învață în doar o lună, iar jumătate din vocabular este identic cu...
Digi FM
Gest de cavalerism făcut de Ilie Bolojan în ploaie, imediat după ce s-a întâlnit cu Maia Sandu. Cum a...
Pro FM
"O zi normală la birou", dar varianta cu corset decoltat și strâns pe trup. Lidia Buble, "secretara" pe care...
Film Now
Câți bani ar fi câștigat fiica lui Charlie Sheen după ce și-a făcut cont pe un site de adulți: Are propria...
Adevarul
Cum a devenit JD Vance sabotorul alianței transatlantice. Rolul său în cearta dintre Zelenski și Trump
Newsweek
Casa de Pensii anunță că sistemul informatic nu funcționează. Care dosare nu pot fi soluționate?
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Secretul unui pui de somn perfect. Câte minute ar trebui să dormi după-amiază ca să nu-ți faci mai mult rău...
Digi Animal World
Au vrut să adopte un câine, dar când au fost la veterinar au aflat că veniseră acasă cu alt animal: „De unde...
Film Now
Primele imagini cu Anne Hathaway și Josh Hartnett în „Verity”. Dakota Johnson, producător executiv. „WOW...
UTV
Jeff Bezos le trimite în spațiu pe Katy Perry și pe logodnica sa, Lauren Sánchez, în prima misiune Blue...