PROTEST ÎN FAŢA GUVERNULUI. Angajaţii Hidroelectrica şi Hidroserv contestă concedierile

Data publicării:
protesthidro

Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie din România. Anul trecut, producția companiei s-a ridicat la aproape 12 terawatti-oră. Această cantitate reprezintă jumătate din energia produsă în 2010, când s-a înregistrat un record al ultimilor cinci ani.

De altfel, 2010 a fost şi anul în care compania a înregistrat cel mai ridicat profit din ultimii 10 ani, de aproape 70 de milioane de euro. Anul trecut, producătorul de energie a raportat însă pierderi, de aproape 40 de milioane de euro.

Pierderile vin pe fondul restructurării activităţii pe parcursul ultimului an, ca urmare a intrării în insolvenţă la jumătatea anului 2012. Printre motivele care au dus la intrarea în insolvenţă se numără managementul deficitar şi seceta prelungită de la sfârşitul anului 2011.

Cel mai important motiv este însă existența unor contracte păguboase.

Aici intră contractele bilaterale, prin intermediul cărora Hidroelectrica a livrat energie la prețuri cu mult sub cele din piață. Pierderile au însumat peste un miliard de euro.

De la intrarea în insolvență, au fost însă reziliate șase din cele zece contracte bilaterale. Pentru celelalte patru, compania de stat a obținut majorarea prețurilor de livrare a energiei electrice și cu 70 la sută.

„Ne-am asumat un termen pentru ieşirea din insolvenţă 26 iunie, suntem în grafic”, spunea, în 20 martie, Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica.

Pentru a putea reuşi acest lucru, compania va mai disponibiliza 150 de persoane dintre angajaţii de la birouri şi 500 de angajaţi din Hidroservuri. În acest moment, Hidroelectrica are 13 sucursale şi 4.900 de salariaţi.

Producția de electricitate

2007 15,7 TWh

2008 17 TWh

2009 15,5 TWh

2010 19,8 TWh

2011 14,4 TWh

2012 11,8 TWh

sursa: Hidroelectrica

Profitul Hidroelectrica

2007 15,7 milioane de euro

2007 17,6 milioane de euro

2009 11,4 milioane de euro

2010 69,4 milioane de euro

2011 3,7 milioane de euro

2012 - 38,1 milioane de euro

sursa: Hidroelectrica

Pierderile din contractele bilaterale, în perioada 2006 - 2012 a fost de 1,1 miliarde de euro.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...