Farmville pe banii UE. Ferme de vaci fictive, încasări ilegale de o jumătate de milion de euro

Data publicării:
vaci

Cei opt presupuşi fermieri au încasat subvenţiile pentru vacile fictive începând cu 2010. S-au bazat pe o hibă din legislaţie, care prevedea ca banii să fie plătiţi doar în urma unei declaraţii pe proprie răspundere.

Timp de trei ani, opt persoane au încasat subvenţii din fonduri europene pentru aproape 1.900 de bovine, însă acestea erau doar pe hârtie. Prejudiciul este de jumătate de milion de euro.

Au obţinut banii uşor pentru că au primit aviz de la un medic veterinar. Oficialii din Primărie susţin însă că vacile nu au existat niciodată.

„Nu cred că au existat, cel puţin de vreo 26 de ani de când sunt secretar, de prin '87 şi până acum, nu am auzit de un număr aşa mare de animale. În ultimul recensământ agricol, în comuna Giurgeni, erau 4-500 de bovine”, a afirmat Georgeta Copilău, secretar general Primăria din Giurgeni.

Autorităţile dau acum vina una pe alta.

„APIA este o agenţie plătitoare, plăteşte pe documente. Numărul de animale, eligibilitatea animalelor sunt puse la dispoziţie printr-o aplicaţie de către ANSVSA”, a spus directorul adjunct de la APIA Ialomița.

Chiar dacă veterinarul a girat pentru falşii fermieri, Direcţia Sanitar-Veterinară spune că nu au niciun amestec în această problemă.

„Nu era în grădina mea. APIA are o legislaţie a ei, să-şi pună treburile la punct şi să controleze”, s-a apărat directorul DSV Ialomița.

În plus, nimeni nu ştie cine sunt cei opt: n-au nicio proprietate în zonă, iar de fermă nici nu poate fi vorba. Potrivit unor localnici, beneficiarii ar locui la Constanţa şi Tulcea.

Cei opt oameni care au încasat subvenţii şi veterinarul care a dat cerificatele pentru animale nu sunt de găsit.

Presa locală scrie că trei dintre proprietarii animalelor fictive au contestat decizia de anulare a subvenţiilor în instanţă şi susţin că au obţinut legal banii de la Uniune. Cazul este cercetat de Poliţia din Ialomiţa.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amazon s-a dus la Ilie Bolojan și a cerut trei lucruri banal de complicate pentru România de 35 de ani...
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Pro FM
Sylvia Sîrbu, viața la ani buni după trupa ASIA și divorțul de Andrei Ștefănescu. Cu ce se ocupă: Am 3...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ucraina riscă să intre pe nisipuri mișcătoare. Ce semnificație au mesajele contradictorii ale administrației...
Newsweek
Cu ce bani ieși la pensie în funcție de salariul pe care îl ai? Pensionarii pierd mii de lei
Digi FM
"Doamne, ce scârbos!" Cadoul neobișnuit pe care Selena Gomez l-a primit de la logodnicul ei i-a dezgustat pe...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...