Ministrul Educației: Numărul de ore alocate unor discipline ar putea fi decis în primul rând de şcoală şi elev

Data actualizării: Data publicării:
elevi langa scoala
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, arată că una din schimbările importante prevăzute de noile planuri-cadru pentru învăţământul liceal este că numărul de ore nu mai este alocat unor discipline în primul rând de către minister, ci au un cuvânt mai important de spus şcoala şi elevul, transmite Agerpres.

David menţionează că dezbaterea planurilor-cadru pentru învăţământul liceal a atras sute de mesaje pe adresa ministerului, ceea ce dovedeşte un interes crescut pentru acest subiect.

„Mă bucur că proiectele de planuri-cadru pentru învăţământul liceal au stârnit deja un interes atât de mare, primind în nici 24 de ore sute de mesaje. Este normal, iar asta arată că ne pasă de viitorul copiilor noştri! Avem câteva săptămâni pentru analize serioase şi discuţii constructive, decizia finală urmând a se lua în luna mai, într-un consens cât mai larg”, a declarat Daniel David, citat într-un comunicat transmis, sâmbătă, de Ministerul Educaţiei.

Ministrul precizează că, în ciuda unor interpretări greşite legate de „afectarea unor discipline şi ore”, de fapt decizia se duce mai mult spre şcoală şi elevi, iar prin această descentralizare este încurajată autonomia şi performanţa, pentru a se păstra sau chiar a se creşte numărul actual de ore la anumite discipline.

David a reiterat ideea că aceste propuneri trebuie gândite în interesul elevilor, susţinând profesorii în acest demers, dar şi implicarea părinţilor, astfel încât elevii să devină „buni specialişti, buni cetăţeni şi oameni echilibraţi şi mulţumiţi de propria viaţă”.

„Pentru a avea buni specialişti, ne trebuie accentuarea competenţelor de specialitate, mai ales în clasele XI/XII; nu ne opreşte nimeni însă să avem abordări mai transdisciplinare şi la acest nivel (istorie la profilul real sau ştiinţe la profilul uman), dacă şcoala şi elevii doresc asta (prin orele de CDEOŞ), dar acest lucru nu mai este impus de minister, ci lăsat la autonomia/libertatea şcolii şi elevilor. Tot într-o logică transversală şi ţinând cont de caracteristicile societăţii de astăzi, am lăsat tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor în toţi anii din trunchiul comun (din nou, orele putând fi, unde se doreşte, suplimentate prin CDEOŞ)”, a spus Daniel David.

Dezbaterea naţională presupune patru întâlniri cu prezenţă fizică, organizate în centre academice istorice în Bucureşti (11 februarie), Cluj-Napoca (14 februarie), Iaşi (25 februarie) şi Timişoara (4 martie).

După dezbaterile cu prezenţă fizică va fi organizată o dezbatere online, în data de 6 martie.

„Aştept în următoarele săptămâni să avem această analiză serioasă şi discuţie constructivă, decizia finală urmând a se lua în luna mai, într-un consens cât mai larg”, a afirmat David.

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu a cedat în faţa mulţimii! Îmbrânceala care l-a deranjat, ce a făcut imediat a...
Digi FM
Minerva, celebra astroloagă, a murit la 66 de ani. Care era numele ei real și din ce cauză s-a stins din viață
Pro FM
Oana Radu, răspuns pentru cei care o critică pentru numărul kilogramelor: "Da, sunt grasă, dar am slăbit 13...
Film Now
O recunoști pe actrița cu carieră legendară și trei Globuri de Aur? Pozată alături de asistentul ei, la o zi...
Adevarul
„Fată, tu ești cretină?”. Profesoară de la o școală prestigioasă, înregistrată în timp ce își amenință...
Newsweek
S-a decis care sunt pensionarii care nu iau 400 lei la pensie de Paști. Legea îi elimină din start
Digi FM
O înotătoare franceză a primit ţinuta pentru ceremonia de deschidere a JO 2024 cu o întârziere de opt luni și...
Digi World
Alimentele care-ți strică dinții la fel de tare ca zahărul. Le consumi des, dar nu te gândești la impactul...
Digi Animal World
Panică pe aeroportul din Boston! O femeie a fost înțepată de un scorpion când își ridica bagajul
Film Now
Fosta soție a lui David Hasselhoff, Pamela Bach, s-a sinucis la 62 de ani. Cu câteva ore înainte lăsase un...
UTV
Imagini din noul apartament al lui Selly și al Smarandei. De ce au investit în renovări, dar stau tot în...