Bătrân de 91 de ani, atacat de un urs în propria curte

Data actualizării: Data publicării:
shutterstock_590795564
Foto: Shutterstock

Un bătrân de 91 de ani din Valea Doftanei, judeţul Prahova, a fost atacat de un urs în propria curte. Bărbatul a suferit multiple plăgi şi a fost transportat la Spitalul Judeţean Prahova pentru îngrijiri.

shutterstock_590795564
Foto: Shutterstock

Un bărbat în vârstă de 91 de ani din Valea Doftanei, judeţul Prahova, a fost atacat de un urs şi a suferit multiple răni. Bătrânul a reușit să se salveze din colții ursului doar pentru că avea un topor în mână când a fost atacat și a reușit să se apere.

”Bărbatul prezintă multiple plăgi în regiunea abdominală si la femurul drept. El a fost atacat în curtea personală din apropierea pădurii”, au precizat reprezentanţii Serviciului de Ambulanţă Judeţean Prahova, citat de News.ro.

Aceştia au intervenit iniţial cu un echipaj cu asistent şi, ulterior, cu un echipaj cu medic. Cadrele medicale au constatat că bărbatul a suferit multiple plăgi lineare în regiunea abdominală, plagă liniară de cinci centimetri la coapsa dreaptă, dar şi alte răni, fiind transportat la Spitalul Judeţean Prahova.

Este posibil ca bărbatul să fi fost surprins de o ursoaică cu pui şi acesta să fie motivul atacului. 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Pericolul îngheţului pentru agricultură şi livezi. Pagubele aşteptate după ninsorile şi gerul din aceste zile
Digi FM
Eminem a devenit bunic. Fiica sa, Hailie Jade, a născut un băiat. Numele ales pentru bebeluș, o surpriză...
Pro FM
Paul Rudd, emoționat ca un „puști de 15 ani” când Miley Cyrus i-a strigat de pe scenă că-l iubește
Film Now
Cei mai în vogă actori de la Hollywood, confirmați în rolurile celor patru membri The Beatles. O experiență...
Adevarul
Tunelurile care bat recordul Transfăgărășanului. Cum vor arăta cele mai lungi zone acoperite de autostradă...
Newsweek
Casa de Pensii schimbă ziua când bagă pensia pe card. Majoritatea pensionarilor nu iau 400 lei bonus
Digi FM
Kathleen Turner, actrița din „Giuvaierul Nilului”, de nerecunoscut. Vedeta în vârstă de 70 de ani se...
Digi World
Cum pot contribui smartphone-urile la detectarea timpurie a depresiei și anxietății
Digi Animal World
O pisică pierdută de cinci ani s-a întors la familia ei chiar de Ziua Mamei: „A fost un miracol”
Film Now
Brigitte Bardot, confesiuni la 90 de ani: „Am un temperament de foc, e greu să fiu doborâtă”. Cum arată o zi...
UTV
Romina Gingașu răspunde zvonurilor despre divorțul de Piero Ferrari. „Presiunea în cuplul nostru vine din...