13 morminte, jefuite într-o singură noapte, în Dâmbovița. Din cavoul unui copil de doi ani hoții au furat bani și bijuterii

Data actualizării: Data publicării:
mama copilului al carui cavou a fost profanat
Trei bărbați au jefuit, într-o singură noapte, 13 cavouri din cimitirul unei comune din Dâmbovița. FOTO: Captură Digi24

Trei bărbați au jefuit, într-o singură noapte, 13 cavouri din cimitirul unei comune din Dâmbovița. Au furat 14.000 de lei și mai multe bijuterii din aur. Cei trei au fost reținuți de polițiști și vor fi trimiși în judecată pentru profanare de morminte.

0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Cea mai mare lovitură dată de către cei 3 hoți a fost în comuna Petrești, din județul Dâmbovița, unde au profanat cavoul unui copil de doi ani, înmormântat luna trecută.

Tatăl copilului decedat: "Tot capacul era mișcat, dar nu mișcat de pe poziție, în așa fel încât să pară că nu s-a umblat nimic. Florile care acopereau tot mormântul erau mișcate înspre dreapta. După care m-am dus în spate și acolo se vedeau urmele de rangă, ce au băgat ei și cum au ridicat mormântul. L-au ridicat și au intrat înăuntru".

Mama copilului decedat: "Îi luaseră două brățări, lănțicul și bani, peste 10.000 de lei. Aici a știut cineva, i-a trimis cineva la sigur".

Hoții aveau un mod de operare rapid și original.

Mormântul copilului de 2 ani nu a fost singurul profanat. În aceeași seară, cei 3 hoți au profanat 13 morminte. Ei căutau doar cavouri, cu morți înmormântați recent.
După ce deschideau cavourile cu ranga, luau orice găseau de valoare în coșciugurile morților".

Tatăl copilului decedat: "Bani, verighete, cercei, unei femei i-a luat cerceii din ureche. La băiatul nostru i-a luat inclusiv bănuțul ăla care se pune la mânuță, de 50 de bani, nenorociții or fi zis că e de aur. Și inclusiv un om pe care l-au îngropat cu Coronavirus. L-au dezgropat și pe el, de au umblat și la omul ăla".

Hoții operau în toată țara, la pont. Ei au fost prinși acum câteva zile.

Ana Maria Liță, purtător de cuvânt al IPJ Dâmbovița: "Aceștia au fost depistați pe Autostrada 10 Sebeș - Turda, după ce în cursul nopții de 4 spre 5 decembrie ar fi  profanat șase morminte din localitatea Huedin".

Infractorii au fost prezentați magistraților, care au decis arestarea acestora pentru 30 de zile. Ei sunt acuzați de profanare de morminte și furt calificat și riscă 5 ani de închisoare.  

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Legătura personală a lui Trump cu frații Tate. Cum l-a introdus Barron pe tatăl său în „manosferă” în care...
Digi FM
“Profetul burselor”, avertisment serios: “Milioane de oameni își vor pierde locurile de muncă și casele”
Pro FM
Lady Gaga, pe tocuri imposibile la un eveniment în New York, alături de logodnicul ei. Ei nu au făcut rabat...
Film Now
Sebastian Stan, alături de frumoasa lui iubită, actrița Annabelle Wallis, pe covorul roșu la premiile BAFTA...
Adevarul
Crima care i-a șocat pe contemporani: Primar măcelărit ore în șir și lăsat să putrezească pe uliță
Newsweek
Ultima șansă pentru creșterea pensiilor. CCR decide marți soarta a sute de mii de pensionari
Digi FM
O femeie din București a transformat trotuarul în pârtie de schi. Imaginile au devenit virale
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Un bărbat din Mehedinți a rămas blocat în casă de propriul câine. A sunat la 112 de teamă că va fi atacat de...
Film Now
BAFTA 2025. Ce nu s-a văzut la TV. Gafele și cele mai controversate momente. Zoe Saldana a înjurat pe scenă
UTV
Reacția lui CRBL după ce s-a spus că relația lui cu Olga Guțanu e pe butuci din cauza geloziei: „Hai măi...